Alena Bímová
RNDr. Alena Bímová, CSc. je absolventkou matematicko-fyzikální fakulty KU a kandidátkou ekonomických věd.
Žije nedaleko Prahy v malé vesničce pod Černolickými skalami. Je vdaná a má tři syny.
V roce 1992 se stala horskou průvodkyní v Nepálu, kde vedla výpravu do základního tábora pod Annapurnu. Od té doby byla průvodcem řady zájezdů v Himálaji i po celém světě.
Ráda se vydává na samostatné výpravy, navštívila už 75 zemí světa. O svých cestách pořádá přednášky a píše články, které publikovala v řadě různých časopisů.
-
Anuradhapura - Síla posvátného stromu Bó
Přidáno: během posl. 3 letAnuradhapura vstoupila do historie Sri Lanky jako hlavní město sinhálského království už v roce 380 př. Kr. za panování krále Pandukabhaya. Celkem devadesát vládců zde potom zanechalo své nesmazatelné stopy v podobě paláců, klášterů a svatyň, které se v proměnách času podivuhodně zachovaly, i když se tudy přehnaly mnohé vojenské invaze ze sousední Indie.
-
Emeishan - Hora Buddhovy aury
V jihovýchodní Číně v provincii Sichuan leží hora Emeishan (3099m), která patří mezi nejposvátnější buddhistické hory. Už s příchodem buddhizmu v 2. století n. l. se začaly na jejích svazích objevovat první kláštery. Od 15. století do počátku 20. století za vlády dynastií Sung, Ming a Ching vzrostl jejich počet na více než dvě stě. Většina z nich pak byla zničena za čínsko-japonské války a za komunistické kulturní "revoluce". K obnovení tradic posvátné hory přispěl až čínský premiér a autor ekonomických reforem osmdesátých let 20. století Teng Siao Ping, který jako praktikující buddhista sem přišel s poutnickou holí hned dvakrát, v letech 1965 a 1980. V současnosti mohou návštěvníci pobývat v šestadvaceti klášterech.
-
Etna – doutnající symbol Sicílie
Řekneme-li Sicílie, mnohému z nás se hned vybaví Etna. Vzhledem k opakovaným erupcím v posledních letech se dá říci, že je to největší aktivní sopka světa a zřejmě také nejnavštěvovanější a nejobdivovanější. Údaje o jejích rozměrech se liší snad s každou větší erupcí a měnícím se povrchem. Nejčastěji se uvádí, že dosahuje výšky 3350 m n.m. a zabírá plochu 1250 km čtverečních. Má čtyři hlavní krátery a několik stovek vedlejších, menších kráterů. Její vrchol, zdobený velkou část roku bílou sněhovou čepičkou, je vidět z dálky až 250 km. Často může pozorovatel spatřit bílý sníh zalitý jazyky vytékající lávy, nebo naopak tmavý lávový povrh přerušovaný menšími sněhovými poli. Uvádí se, že vytékající láva může být horká až 1100 stupňů Celsia a než zcela vychladne, potrvá šest až sedm let.
-
Illimani - Dcera hory
Každý člověk má svou horu. Toto povědomí si předávají američtí indiáni z generace na generaci. Taková hora se projevuje jako strážný anděl. Vybízí člověka k výstupům, pozvedá mysl k nebesům, léčí a podrží v těžkých chvílích života. Není třeba ji vyhledávat, přijde chvíle, kdy se sama přihlásí. Andští indiáni ji nazývají "papa" – otec nebo "mama" – matka podle její přirozenosti. Duch hory je součástí duchovního světa přírody a v jazyce indiánů se nazývá "apu". Hora stejně jako lidé je zrozencem Matky Země. Má svou energii, která se navenek projevuje jako její aura. Někdy poctí člověka tím, že se mu zjeví v lidské podobě. Zasvěcenci prý mohou na svých toulkách přírodou spatřit i "pachamamu" – Matku Země.
-
Pachacamac - Věštírna starého Peru
-
Setkání s laoskými mnichy
Laos byl v 19. století součástí bývalé francouzské Indočíny a dnes patří k nejméně rozvinutým zemím jihovýchodní Asie. Má však bohatou a podivuhodnou historii, sahající do dob daleko před našim letopočtem. V současnosti je lidově demokratickou republikou s komunistickým zaměřením, přesto zachovává staré tradice vycházející z buddhizmu, který je v zemi převažujícím náboženstvím. Potkat se s buddhistickými mnichy a navázat s nimi přátelský rozhovor není nic mimořádného. Navíc může být pro našince zajímavým poučením.
-
Nikaragua - Tajemství a krásy ostrova Ometepe
Nikaragua patří k nejchudším zemím světa a zůstává i mimo větší zájem turistů. Vlastní však jeden pozoruhodný přírodní poklad, jímž je ostrov Ometepe, který vystupuje z vod největšího středoamerického jezera, nesoucího stejný název jako celá země Nikaragua. Jezero o rozloze 8 430 km2 se nachází v tektonické proláklině v nadmořské výšce 32 m. Má 365 ostrovů, kterým se říká Las Islas. Největší z nich je právě Ometepe o rozloze 276 km2, osídlený 42 000 obyvateli převážně indiánského původu.