Setkání PHOENIX 2016 - Jak to celé bylo
V termínu od 25. do 29. května 2016 proběhl již 8. ročník tradičního Setkání PHOENIX. Letošní ročník byl v mnoha ohledech specifický. Hlavní změnou byl fakt, že na přípravě a organizaci se nepodílel časopis PHOENIX, který se rozhodl již další ročníky nepořádat. Doufali jsme ve spolupráci s Novým Fénixem, ale bohužel se nám ji nepodařilo dojednat. Díky zmatkům okolo PHOENIXu přijelo výrazně méně účastníků, než bývá zvykem a celé Setkání se neslo v komornější atmosféře. Přečtěte si, jak Setkání probíhalo, prohlédněte si fotografie a podívejte se na krátký videoklip.
Středa
Středeční odpoledne probíhalo ve znamení příprav – vždy je nutné postavit stoly, připravit a „zadrátovat“ techniku, připravit a vytisknout mnoho dokumentů. Při každé cestě okolo recepce jsme potkávali již i účastníky Setkání, kteří postupně dojížděli a ubytovávali se.
Letošní program jsme se snažili více směrovat k relaxaci a odpočinku. Z toho důvodu jsme ponechali delší přestávky po obědě a po večeři a večerní program jsme vymýšleli také spíše jako odpočinkový.
Po večeři již nic nebránilo tomu, abychom mohli celé Setkání zahájit. První dvě hodiny Setkání tedy probíhaly ve znamení uvítání a organizačních záležitostí. Neustále se také snažíme vnášet světlo do vztahů mezi PHOENIX On-line, bývalým tištěným časopisem PHOENIX a i když si to Nový Fénix nepřeje, odpovídáme i na dotazy našeho vztahu s ním.
V rámci večera nám představil pan Jaromír Čech novinky v sortimentu čajů distribuovaných jeho firmou Czech Tea – výborné ovocné čaje Magical Garden a Golden Garden a skvělé české ledové čaje True Tea. Závěr večera pak patřil meditaci, kterou pro nás připravila lektorka a terapeutka EFT paní Pavlína Moučková.
Čtvrtek
Čtvrtek probíhal tradičně ve znamení seminářů. Pro letošní rok jsme vybrali seminář EFT Pavlíny Moučkové a Rodinné konstelace s lektorkou Janou Petrečkovou. Rodinné konstelace byly na Setkání novinkou, stejně jako lektorka sama. Semináře jsou tradičně celodenní a mají dopolední i odpolední část a celé téma je tedy vždy probráno skutečně detailně. Všichni účastníci obou seminářů vypadali po skončení spokojeně a obě lektorky odvedly výbornou práci.
Během dne také dorazil lektor jógy pan František Kauer a měli jsme možnost se již během odpoledne protáhnout na trávě a porovnat si tělo. Pan Kauer s námi cvičil také pravidelně každé ráno před snídaní a pro všechny, kteří se ráno za hotelem spolu s ním scházeli, představovala tato aktivita jistě příjemné zahájení nového dne. Při té příležitosti naši čtyřnozí účastníci zjistili, že za hotelem v trávě pod stromem sedí na vejcích kachna a několikrát ji vyhnali. Od té doby museli být všichni psi a šakali, kteří s námi byli, na vodítku.
Večerní program byl opět odpočinkový, tentokrát ve znamení Čtyř dohod dona Miguela Ruize, které nejen poučí, ale také pobaví.
Pátek
Pátek byl dnem vyhrazeným přednáškám. Setkali jsme se opět s lektorkami Pavlínou Moučkovou i Janou Petrečkovou. Ne všichni byli na seminářích, a tak i když některé informace, které v rámci svých přednášek říkaly, byly částečně stejné s těmi, které zazněly na seminářích, vždy byly pro polovinu lidí novinkami. Obě lektorky se věnovaly hlavně - využití terapie ve vztahu s dětmi. Bez ohledu na to, zda jsou účastníci „praktikujícími“ rodiči, nebo již pomáhají vlastním dětem s vnoučaty, mohou získané poznatky prakticky uplatnit u svých potomků. Jana Petrečková představila také možnosti rozvoje fyzického kontaktu s dětmi formou různých her a základní jednoduché kineziologické cviky pro děti s různými „dis“ poruchami. Všechny cviky a aktivity jsme mohli také ihned ve dvojicích vyzkoušet.
Součástí dopoledního programu byla také první část přednášky o tarotových kartách paní Markéty Steinbergerové a informace o terapii Stimsmart, která stojí na pomezí klasické a alternativní medicíny a kterou nám přivezly představit Stáňa Záhrobská a Michaela Šrámková.
Po obědě jsme nahlédli do světa drahých kamenů a jejich vlivu na zdraví s tradičním hostem Setkání panem Jiřím Novotným. Zajímavou metodu sebepomoci při zvládání vlastních emocí nám přivezl pan Vladimír Jelínek z firmy Joalis (která je mimochodem pravidelným sponzorem našich soutěží). O své metodě napsal také knihu, kterou si většina účastníků Setkání s sebou odvážela domů. Závěr odpoledne byl šířeji věnován józe, kterou již pan František Kauer cvičí dlouhá léta. I když neměl k dispozici mnoho času, přeci jen našim hostům představil alespoň základní techniky a základní duševní i fyzické cviky, kterými se můžeme všichni jednoduše harmonizovat nejen na duchu, ale i na těle téměř kdykoliv (včetně polední pauzy v práci).
V průběhu večeře dorazil opět již tradiční host – Ladislav Kročák alias Sam Modrý Medvěd. Sam se „odjakživa“ věnuje kultuře severoamerických indiánů. Jeho hlavním artiklem je šamanismus a výroba indiánských šamanských bubnů. Kromě nich vyrábí také různé indiánské šperky, amulety a oděvy. Na Setkání pravidelně doráží s plným autem bubnů a páteční večer byl tedy věnován táborovému ohni a bubnování.
Po skončení bubenické seance si většina lidí dopřála také stylovou druhou večeři ve formě „něčeho opečeného“ – hotel je schopen pro své hosty připravit špekáčky, hermelín, nebo „opékací“ zeleninu – cuketu, lilek, papriku. Unavení účastníci postupně odcházeli spát, ti odolnější zůstávali. Vzhledem ke krásnému počasí a příjemné náladě se u ohně vyloupla i kytara a poslední dva stateční odcházeli do hajan až v půl čtvrté ráno, když začalo venku svítat (údajně se báli jít do hotelu potmě).
Sobota
Sobotní dopoledne bylo tento rok vyhrazeno pokračování přednášky o tarotových kartách. Pan Jiří Novotný velmi poutavě vyprávěl o své cestě do Peru, v rámci které navštívil mnoho zajímavých míst. Následná přednáška paní Marcely Bohuslavové byla věnována léčivým bylinkám, které může každý z nás nalézt na zahradě, nebo v přírodě okolo nás. Část přednášky byla také věnována jejich zpracování – sušení, nakládání do cukru, soli, medu, alkoholu a výrobě sirupů, olejů a mastí. Dopolední program pak uzavřel již také tradiční host Setkání - pan Karel Funk, který svou přednášku zaměřil na téma, jak si vytvořit z domácnosti skutečný Domov s velkým „D“.
V půl druhé odpoledne na nás již čekal před hotelem autobus a jeli jsme na výlet do Panenského Týnce. Zdejší nedostavěný gotický chrám je jedním z energeticky nejvýznamnějších míst v naší zemi. Naši účastníci do chrámu přišli a zaujali prostor v energetické zóně téměř jako podle předem připravené choreografie a byli jsme tak i zajímavou atrakcí pro většinu ostatních návštěvníků. Z výletu jsme se vrátili dříve, než jsme původně plánovali, a proto jsme operativně zařadili přednášku navíc. Prostor tak získal opět pan Novotný, který díky tomu získal možnost dovyprávět svoji cestu do Peru.
Po večeři nás již čekal zlatý hřeb celého Setkání. Tím bylo divadelní představení Andělé v mém srdci, se kterým za námi přijelo Léčivé divadlo Gabriely Filippi. Byli jsme prý tím nejmenším, ale nejroztomilejším publikem, pro jaké kdy hráli. Snad i díky tak malému počtu diváků jsme mohli vytvořit tak skvělou atmosféru, nabitou láskou a pozitivní energií. Představení bylo skutečně a bez nadsázky zlatým hřebem celého Setkání.
Neděle
Neděle je vždy již od rána poznamenána blížícím se koncem celého Setkání. Ani letos tomu nebylo jinak. Dopoledne bylo věnováno dvěma lektorům – pan Karel Funk se věnoval tématu komunikace se dvěma skupinami našich blízkých – s dětmi a se staroušky. Jeho přednáška, tak jako vždy, nejen přinesla spoustu zajímavých postřehů, ale byla také naplněna láskou, porozuměním a empatií – vlastnostmi, které dnešní svět postrádá.
Posledním hostem byl záhadolog a spisovatel pan Vladimír Liška. Svou přednášku věnoval největším záhadám naší vlasti – dotkl se témat, jako UFO, Golem, menhiry, kruhy v obilí a různých výronů psychických energií – duchů a přízraků. Nezapomněl zmínit ani legendami opředený Štěchovický poklad.
Poslední přednáškový blok byl již tradičně věnován závěru celého Setkání. Po celou dobu probíhala soutěž (ke každé přednášce patří vždy jedna soutěžní otázka). Na konci Setkání jsme soutěž vyhodnotili a vítězové obdrželi ceny od našeho sponzora – vydavatelství Euromedia Group k.s.. Další ceny obdrželi také vylosovaní účastníci za vyplnění a odevzdání dotazníků spokojenosti, které nám trvale pomáhají v procesu zlepšování.
Závěr
Letošní Setkání bylo prvním ročníkem, které probíhalo pod záštitou PHOENIX On-line. Spoustu věcí jsme tedy dělali poprvé. Naše účast v minulých letech pro nás začínala příjezdem v den zahájení a končila v den odjezdu. Celé Setkání připravovala a organizovala redakce tištěného PHOENIXu, zejména pak Stáňa Záhrobská. Ta měla ostatně lví podíl i na přípravě a organizaci letošního Setkání. Vzhledem ke svému časovému vytížení se však nemohla přípravě Setkání věnovat naplno, ani na Setkání dorazit. Setkání se tak pro letošek stalo „one man show“.
Díky tomu, že jsme byli již několik předchozích ročníků v přímém kontaktu s jednotlivými účastníky, jsme měli možnost zareagovat na jejich přání a spoustu z jejich požadavků a nápadů uvést do praxe. Mezi ně patřilo například větší množství času na odpočinek a procházky v přírodě. Stejně tak večerní program, který byl spíše zážitkový, protože po večeři už většina lidí bývala dost unavena na to, aby ještě vnímali další přednášky. Pro naše hosty jsme také zajistili alespoň základní pitný režim – vodu s citrónem a mátou. Kdo měl chuť, mohl si samozřejmě kdykoliv vybrat i z nabídky nápojů v restauraci hotelu.
Podle toho, co naši hosté uvedli do závěrečných dotazníků, bylo letošní Setkání podařenou akcí. Samozřejmě se nikdy nepodaří, aby byli spokojeni úplně všichni – vyhovět jedné skupině může znamenat „ubrat“ té druhé. I tak byli naši účastníci v drtivé většině spokojeni a podle svého vyjádření přijedou zase.
O kvalitě a atmosféře Setkání hovoří i fakt, že většina účastníků (přes 80 %) byli lidé, kteří se této akce účastní opakovaně. My ve PHOENIX On-line uděláme vše pro to, aby příští ročník byl ještě lepší, než ten letošní!