Archiv časopisu | 2008
-
Radikální odpuštění (4) - Mechanizmus ega
-
Odvrácená tvář lásky (5 – závěr) - Láska a pravda
Láska… ten zázrak nad zázraky. Jiskra niterné něhy, jež – zažehnuta v našich srdcích – probouzí v nás úpěnlivou touhu být druhé bytosti nenahraditelným. Lásce lze bezpochyby přiřknout bezpočet různých přívlastků. Kdo z nás však doopravdy ví, co je láska? Co dokáže? Jak nás může povznést, rozradostnit, či naopak rozesmutnit a ranit…
-
Láska a bolest – dvě tváře požehnání
Veselé písně koledníků, pozlacené snítky jmelí a sladká vůně perníkových andělů linoucí se z pultů pouličních stánků jsou jednou z mnoha oblíbených připomínek toho, že se co nevidět ohlásí Vánoce – kouzelná doba splněných přání, hojnosti a pohody, na kterou se mnozí z nás již dlouhé týdny těší. Čas, jenž nesmlouvavě vládne našim dnům, odpočítává poslední okamžiky, které nás dělí od příchodu zimy. Než se nadějeme, pocítíme na svých tvářích chladný dotek prvních vloček a zdáli se ozve cinkot stříbrných zvonků…
-
Guadalupe - Slavnost k poctě indiánské madony
Každoročně v posledním měsíci roku slaví celé Mexiko největší náboženský a státní svátek, památku zjevení Panny Marie Guadalupské. Historie stará bezmála půl tisíce let srovnala nepřekonatelnou propast mezi původním zotročeným indiánským obyvatelstvem a vládnoucími španělskými konkvistadory a přispěla k postupnému vytvoření jednoho mexického národa. Svatá Panna se stala národním symbolem, milující matkou všech, bez rozdílu původu a pleti.
-
Pražské Jezulátko
V Čechách se vdávala španělská nevěsta. Marie Manriquez de Lara se stala manželkou Vratislava z Pernštejna a ke své výbavě si přibalila také malou sošku stojícího batolete, jehož kult se v té době začal šířit pod vlivem sv. Terezy de Jesús po Španělsku. Vznik sošky se datuje do druhé poloviny 16. století. Symbolizovala mateřský ideál počestné dívky.
-
Záhadné cesty osudu - Uskutečněné sny
Každý z nás v podstatě už od narození spontánně směřuje k jistému profesnímu, myšlenkovému, hodnotovému a mravnímu cíli a toto specifické na směrování zřejmě nelze v běhu života nijak význačněji vychýlit, třebaže můžeme kráčet stovkami nejrůznějších cestiček, snadných i obtížných, veselých i tragických.
-
Rozbor – pomoc se vztahy
Obrátila se na mě paní Veronika M. z jižní Moravy s velice ožehavou a bohužel ne příliš ojedinělou záležitostí: žije dvojí život… Podařilo se jí urovnat svůj manželský vztah tak, že je na ni manžel hodný, miluje ji. V podstatě mu teď nemůže nic vytknout. Jsou spolu přes 20 let, ale ne vždy to mezi nimi bylo ideální. Více let trpěla jeho drahé koníčky i gamblerství, které upřednostňoval před rodinou. Mají tři dospívající dcery. Problém je v tom, že jí do cesty vstoupil muž o patnáct let mladší a vztah přerostl v nevěru…
-
Pohanská bible – kniha Velesova
Až půjdete napadlým sněhem na rozjímavou procházku, či nabrat do plic trochu čerstvého vzduchu mezi vánočními svátky, a budete-li uneseni spiritualitou a mírumilovností těchto dnů, věřte, že se ve vás rozhostil pravý duch našich pohanských prapředků! Jak zbožní vlastně byli naši praotcové a kudy se ubíraly jejich cesty po dlouhá tisíciletí duchovního hledání, než jejich původní učení o Hospodinu a zákonech Pravdy zaretušovala církev křesťanským nátěrem? Možná vám napoví hvězdný řád, možná šum havraních křídel, možná několik slov z jejich posvátné knihy…
-
Za čas k věčnosti (2) - Tajemství člověka
K nejimpozantnějším stavbám starého Egypta patřil chrám bohyně Isis. Podle líčení Platona, který chrám navštívil na svých cestách, byla uvnitř chrámu svatyně nepřístupná běžným návštěvníkům a nad vchodem do ní nápis: "Já jsem to, co bylo, co jest a co bude. Žádný smrtelník dosud nepozdvihl můj závoj."
-
Koleda