Nejnovější články | PHOENIX On-line

Hodnocení uživatelů: 0 / 5

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Popáleniny a úrazy za sebou v mnoha případech zanechávají jizvy, které nejenže hyzdí tělo, ale mnohdy zraňují také duši a vyvolávají silný stres v průběhu hojení, kdy dochází k jejich bolestnému stahování. Této situaci lze však předejít adekvátní úpravou stravy s potřebným množstvím všech důležitých živin, především pak vitaminu E, jehož role je při prevenci a odstraňování jizev stále velmi podceňována.

Jizvám se dá zabránit

Za paní Davisovou docházela pravidelně žena, která jí vypomáhala s úklidem. Jednou ráno s sebou přivedla svého syna Melvina, který měl tak hrozně popálená záda, že byla doslova uškvařená. Před pěti dny, když pracoval v myčce aut, prasklo přímo za ním potrubí s vařící párou. Když ho Adelle uviděla, měl záda slitá v jedinou ránu živé, mokvající tkáně, na několika místech se objevily malé stroupky a svědění spolu se stahující bolestí z tvořících se jizev doháněly mladíka téměř k šílenství. Z dřívějších zkušeností Adelle věděla, že vitamin E tiší bolesti při popáleninách a zabraňuje tvorbě jizev. Postříkala celá chlapcova záda z ampule vitaminem E. Jeho matka tuto proceduru opakovala každé ráno a večer a Melvin bral 200 jednotek vitaminu E po každém jídle, dokud se neuzdravil. Později vzkázal, že intenzívní potíže způsobené opařením a agónie svědění a stahující bolesti, vyvolané tvorbou jizvové tkáně, zmizely během několika hodin. Bez vitaminu E by měl celá záda zjizvená, takto se rychle uzdravil. Lékař, který Melvina ošetřoval, svolal své kolegy, aby se přišli podívat na tento neuvěřitelný výsledek, který byl obzvlášť šokující u barevných lidí. Ti jsou totiž dobře známí svou vlastností vytvářet keloidy, zbytnělá vaziva v jizvách.

Ovoce a zeleninaVidět znamená uvěřit

Během následujících let se Adelle stala svědkem mnoha případů vyléčení ošklivých popálenin, vředů a gangrén, při nichž asistovali bratři Shuteovi z kanadského města London. Jejich klinická práce s vitaminem E byla výjimečná. Amputované pahýly pokryté vředy, obrovské varikózní vředy a gangrénou postižené transplantáty kůže, které se nechtěly hojit, muž, kterého přejel autobus, s tělem plným hnisavých ran, děti strašlivě popálené žehličkami a opařené vroucí vodou, lidé zmrzačení při autonehodách a silně sežehnutí radiací, používanou při léčbě rakoviny. Když každý z těchto pacientů dostávala denně 600 jednotek vitaminu E, v mnoha případech byly používány i masti s tímto vitaminem, všichni se rychle uzdravili. Jeden z pacientů měl tak vážně popálené ruce, že je jizvová tkáň proměnila v neohebné, nepoužitelné pahýly; vitamin E mu vrátil dvě zdravé ruce. Jedna z prvních pacientek, s níž se Adelle setkala, byla žena s hrůzně znetvořenou tváří. Její dolní víčka byla krvavě rudá, obrácená ven a stažená dolů lesklou, průhlednou jizvovou tkání, která sahala od očí až k bradě. Kvůli pigmentovým skvrnám jí jeden lékař obrousil před devíti měsíci pokožku nástrojem, který popsala jako otočnou žiletku. Od té doby žila v ubohém a osamělém ústraní, její znetvoření vypadalo trvale a měla dojem, že má zničený život. Díky bratrům Shuteovým však vyzkoušela terapii se 600 jednotkami vitaminu E denně. Jako zázrakem se jí obě oční víčka uzdravila a většina jizvové tkáně zmizela do jediného měsíce. Místo zničeného a utrápeného člověka tu stála šťastná žena beze stop po jizvách. Kdyby dostala vitamin E dříve, mohla se vyhnout měsícům utrpení.

Lidé, na něž nelze zapomenout

Patřila k nim mladá dívka, která proletěla předním sklem u auta a tvář měla tak rozdrásanou, že jí lékaři předpověděli tři roky nezbytných plastických operací; za několik týdnů léčby vitaminem E však její obličej nehyzdila ani jizvička. Dalším byl hráč golfu, který dva dny před turnajem vzal do ruky téměř rozžhavené grilovací kleště na přípravu steaků. Okamžitě aplikoval velkou dávku vitaminu E a tuto proceduru často opakoval. Soutěže se zúčastnil. Jedné mladé ženě zůstala po operaci 28 cm dlouhá jizva, která se po aplikaci vitaminu E ztenčila na drobounkou linku, jen o málo silnější než obyčejná nit. Když prozradila svému ošetřujícímu lékaři, že užívala vitamin E s antistresovým programem, trochu smutně odvětil: "My lékaři bychom toho o zdravé výživě měli vědět daleko víc."

Obzvlášť tragický byl případ sedmiletého chlapce, kterému močová trubice ústila u kořene penisu místo na jeho konci. Po několika plastických operacích jizvy močovou trubici tak sevřely, že chlapec křičel bolestí při každém močení a musel podstoupit další operaci k odstranění jizvové tkáně. Když denně dostával 200 jednotek vitaminu E před operací i po ní, náprava se zdařila.

Deficit vitaminu E ve stravě

Analýzy z dřívějších let uvádějí, že vitamin E neboli alfa tokoferol je v potravě široce zastoupen, takže jeho nedostatek je poměrně vzácný. Pozdější výzkum však odhalil, že pouze jeden ze sedmi přírodních tokoferolů, jeho alfa forma, působí jako vitamin. Například kukuřičné a sójové oleje, které se považovaly za dobrý zdroj tohoto vitaminu, obsahují jenom 11 a 13 jednotek alfa tokoferolu v polovině šálku. Zbytek se ukázal jako neaktivní tokoferoly. To se týkalo i desítek druhů potravin. Dokonce i nejbohatší zdroj, olej z obilných klíčků, obsahuje pouze 56 jednotek tokoferolu v polovině šálku a toto množství se na vzduchu rychle ničí. Vitamin E, který byl dříve obsažen v olejích, celozrnném chlebu a obilovinách, se ztrácí při rafinaci a náš průměrný denní příjem tohoto vitaminu prudce klesá.

Jeho význam pro správný chod lidského organizmu je však nezastupitelný. Vitamin E je v tomto směru jedinečný, neboť hraje roli v mnohem širším okruhu tělesných funkcí než téměř jakákoli jiná živina. Mluví se o něm jako o "andělu strážném", který brání oxidaci a následnému zničení esenciálních mastných kyselin, karotenu, vitaminu A a (nepřímo) B-vitaminů, hormonů z hypofýzy, nadledvinek a pohlavních hormonů. Bez něj se krvinky rozpadají, některé aminokyseliny se nedají použít a může se objevit vážné poškození jater a ledvin. Jeho nejvýjimečnější funkcí je však schopnost snižovat potřebu kyslíku a bránit vzniku jizev.

Potřeba kyslíku klesá

Když mají tkáně k dispozici velké množství vitaminu E, potřeba kyslíku znatelně klesá. Protože jizvy vznikají, když jsou krevní žíly přerušeny, spáleny, poškozeny nebo jinak porušeny do té míry, že se spotřeba kyslíku značně sníží, dá se předpokládat, že jizvová tkáň potřebuje méně kyslíku než tkáň normální, a proto se vytváří, když nedostatek kyslíku brání růstu zdravých buněk. Vitamin E také nesmírně urychluje tvorbu nových cév kolem poškozených oblastí. Z tohoto důvodu by měl být vitamin E podáván při všech nemocech, při kterých je dodávka kyslíku omezena. Proto se tento vitamin opakovaně projevil jako neocenitelný léčebný prostředek při transplantacích kůže.

Lze odstranit staré jizvy?

Jizvy ve tváři, které často způsobují celoživotní psychické trauma, nemusejí vzniknout, když postižený včas dostane vitamin E, s jehož pomocí se někdy dají odstranit i staré jizvy. Čím je jizva novější, tím rychleji ji nahrazuje normální tkáň, když je zabezpečena vhodná strava.

Dramatická úleva od bolesti, která se někdy dostavila dříve než do 24 hodin, byla zaznamenána u osob, které denně dostávaly 1 200 mg vitaminu E. Bolesti se nevrátily, ani když se toto množství snížilo na 100 mg denně. Když byly tyto výrůstky odstraněny chirurgicky, vrátily se jedině v případě, že osoba přestala přijímat vitamin E. Vitamin E byl s úspěchem použit při odstraňování jizev z prstů a dlaní, které ruce často stahovaly v nepoužitelné pahýly při poruše zvané Dupuytrenova kontraktura. Když lékaři podávali takto postiženým pacientům každý den 200 nebo 300 mg vitaminu E, do dvou měsíců se kožovitá, zkrabatělá kůže zjemnila, další formování jizev ustoupilo a jizvy na dalších místech nahradila normální tkáň. V některých případech byla tato nemoc vyléčena i po 12 letech, i když po uzdravení museli postižení přijímat 100 mg vitaminu E denně, aby se nedostavila regrese.

Jizvy uvnitř těla

Přestože většina z nás je natolik marnivá, že nechce mít ani jizvičku po očkování, jizvy uvnitř těla jsou daleko nebezpečnější, než ty povrchové. Vnitřní jizvové tkáně představují velký problém, neboť nemohou zastávat funkci tkáně, kterou nahrazují. Když dojde ke zničení nebo poškození buněk a pacient nedostává adekvátní stravu, vytvoří se jizva. Zdá se, že každý člověk, který byl často nemocný, má na jednu svou vnější jizvu desítky jizev vnitřních. Například zdravá štítná žláza produkuje hormon tyroxin, který řídí normální průběh okysličování živin ve všech buňkách těla. Tyroxin tvoří pouze aminokyselina a jód, a přesto se lidé, kteří nemají tyto hormony dostatečně aktivní, obvykle neuzdravují, ani když dostávají správné množství bílkovin a jódu. Důvodem je, že když organizmus přijímá příliš málo jódu, buňky ve štítné žláze se začnou rozpadat a krvácejí. Nakonec je nahradí jizvová tkáň, která nemůže produkovat potřebný hormon, a celé tělo kvůli tomu trpí. Podobně málokdy mizí struma, když nemocný dostane jód, protože samotný jód nemá žádný účinek na zjizvené tkáně. Když dostaly osoby s málo aktivní štítnou žlázou spolu s jódem i vitamin E, zvýšilo se množství jódu, který přijala štítná žláza, a hladina tyroxinu v krvi téměř okamžitě.

Je možné tyto jizvy vyléčit?

Jizvy hrají určitou roli téměř při každé nemoci. Při cirhóze jater se játra promění ve zjizvenou tkáň, přesto se při biopsiích ukázalo, že se dají tyto jizvy nahradit normální tkání. Jizvy na stěnách tepen brání cholesterolu, aby jimi pronikal, a proto urychlují vznik srdečních chorob. Kontrakce jizev na srdeční chlopni způsobené revmatickou horečkou, vyvolávají srdeční šelest. Jizvy po starých vředech jsou někdy stejně problematické jako vředy samotné. Jizvová tkáň, která se vytváří po operaci hemoroidů, může překážet při vyprazdňování celé roky. Srůsty někdy způsobí takové problémy, že je nutná další operace za účelem jejich odstranění, i když nejde o nic jiného, než o jizvovou tkáň.

Za Adelle Davisovou docházeli pacienti, kteří trpěli stahováním jizev v močovém měchýři v důsledku předchozí infekce nebo poškození toxickými léky. Jejich měchýř se smrštil natolik, že neudržel téměř žádnou moč, což postiženým velmi výrazně komplikovalo život. Když jim byl podán vitamin E, kapacita měchýře se zvětšila a bolest ustoupila.

Protože je však vitamin E pouze jednou ze 40 nezbytně nutných živin, které pracují společně, bylo by nerozumné očekávat výsledky, když se doplní jenom tento vitamin. Proto by měla být každá dieta sestavena tak, aby splňovala všechny požadavky stresu a předcházela vzniku vnitřních i vnějších jizev bez ohledu na druh nemoci.

 

Tento článek byl zveřejněn v tištěném časopisu PHOENIX  v měsíci únoru 2008.

 

Další dílPředchozí díl