Detoxikace před otěhotněním
Jak počít a porodit zdravé a spokojené dítě
V dnešní době se většina dětí rodí po zralé úvaze rodičů, kteří probírají, zda vše zvládnou jak po ekonomické, tak po organizační stránce. Když se plánujících rodičů zeptáte, co je pro ně v tomto ohledu nejdůležitější, tak každý odpoví, že zdraví dítěte.
To je na prvním místě. Ale mnohem větší energie je často věnována výběru kočárku, než vytvoření podmínek pro co nejlepší vznik a vývoj zdravého dítěte. V současné době ale není samozřejmé, že se děti rodí zdravé, naopak prudce vzrůstá počet alergických, ekzematických a hyperaktivních dětí, přibývá různých chronických problémů, a to často již v kojeneckém věku. Alergologické poradny jsou plné, na vyšetření se často čeká řadu měsíců. Můžou rodiče ovlivnit, zda dítě bude zdravé? Ano mohou, zvláště matky.
Většina chronických onemocnění, i těch v dětském věku, je způsobena různými poruchami imunity. Problémem často není slabá imunita, ale špatně řízená imunita. Taková alergie znamená, že imunita dítěte reaguje na věci, které pro něj nejsou nebezpečné. Co ale způsobuje stále větší počet poruch imunity? Je to stále se zvětšující počet různých toxinů. Na náš imunitní systém mají vliv toxiny z životního prostředí, které vdechujeme a jíme. Toxiny, které vznikají naším špatným metabolismem a změnou našeho jídelníčku oproti minulosti, a také tím, jak jsou potraviny průmyslově upravovány. Velký podíl mají také emoční toxiny, které vznikají z různých nezvládnutých sociálních konfliktů. Důsledkem narušené imunity se v organismu zvyšuje počet různých latentních nákaz mikroorganismy, například oparovými viry či toxoplazmózou, které dále prohlubují imunitní problémy. Zamořují tělo svými mikrobiálními toxiny, které mají obrovský vliv nejen na imunitu, ale také na nervový systém, a mohou být příčinou různých psychických poruch a mozkových dysfunkcí.
Dítě vzniká a vyvíjí se v lůně matky a bere si od ní vše, co potřebuje pro svůj růst, prožívá její emoce, její radosti i strachy. Bohužel si ale nebere jen to dobré... Pokud má matka v sobě toxiny, předá je svému dítěti. Mohou to být nejenom různé chemické látky, těžké kovy, pesticidy, ale také přímo infekční ložiska různých mikroorganismů. Dochází tak k narušení přirozeného vývoje, často jsou narušena mozková centra řídící imunitní funkce. Příkladem takového toxinu je methylrtuť, kterou přijímáme hlavně v potravinách, zvláště v rybách bohatých na tuky. Zátěž rtutí a jejími sloučeninami je vlivem průmyslu několikanásobně vyšší než v minulosti. Tyto toxiny jsou rozpustné v tucích a tím, jak je během života přijímáme, tak se ukládají do našeho těla, a i v malých dávkách mají vliv na naše zdraví. Při těhotenství prostupují placentou a poškozují vyvíjející se nervový systém. Může se pak narodit dítě s různými neuropsychickými poruchami. Podobně působí celá řada jiných toxinů. Jejich odstraněním můžeme ovlivnit to, jestli naše dítě bude mít alergii, ekzém, astma nebo jiné onemocnění. V poslední době je často uváděno, že tyto nemoci mají genetický původ, a proto je těžké je vyléčit. Je pravda, že se dědí takzvaný sklon k atopii, tedy určitý druh imunitního systému, který může reagovat podrážděně. Jestli ale imunitní systém tak opravdu reagovat bude a objeví se třeba ekzém, závisí na tom, zda odpovědné geny budou aktivovány epigenetickými procesy. A na to má obrovský vliv toxické zatížení. Stačí se podívat na statistiku. V 50. letech bylo v Československu alergických 10 % dětí, astma mělo 1 % dětí. Dnes je alergických už 35 % dětí a astmatiků je 10 %.
Detoxikace před otěhotněním je ale důležitá nejenom pro zdravý vývoj dítěte, ale také pro hladký průběh těhotenství. Předčasné porody ztěžují start miminek do života. Jako jeden z hlavních mechanismů zde působí zánět, který negativně ovlivňuje plod, a ten pak spustí proces předčasného porodu. Nejčastější příčinou zánětu vaginy, dělohy a plodových obalů jsou infekce. Proto je před početím velmi důležitá detoxikace urogenitálního systému od infekcí a mikrobiálních ložisek.
Často je také detoxikace procesem, který může vyřešit problémy s otěhotněním. Dnes se udává, že až každý pátý pár má nějaké problémy s početím. Často stačí několik detoxikačních kúr a problém je vyřešen. Vzpomínám na jeden pár, kde žena měla první dítě po umělém oplodnění. Po vybrání první kúry nadšeně volala, že to funguje, protože dostala menstruaci bez vyvolávající injekce. Za další měsíc se zklamaně ozvala, že účinky neměly dlouhého trvání, protože menstruace v termínu nepřišla. Vůbec ji nenapadlo, že je těhotná, protože si myslela, že je neplodná.
Tento článek byl zveřejněn v tištěném časopise Phoenix 11/2014.
Mgr. Marie Vilánková
www.joalis.cz