Karavana velbloudů v uchu jehly
Pražské Muzeum miniatur – jediné v České republice je jedním z nemnoha na světě. Na přitažlivém místě Pražského hradu poblíž Strahovského kláštera se v něm prezentuje 27 exponátů. Každý z nich je unikátní. Karavana velbloudů v uchu jehly, portrét A. P. Čechova na makovém zrnku, automobily na nožce komára. Jedna z prací byla dokonce zapsána do Guinessovy knihy rekordů.
V Guinessově knize rekordů
Nejmenší kniha na světě má rozměry 0,9 x 0,9 milimetru. Na jejích 30 stránkách, na každé je 11 řádků s 220 písmeny, je natištěna Čechovova povídka "Chameleon". Stránky jsou doplněny třemi Koněnkovými kresbami.
Místo papíru byly použity velmi jemné plátky březové kůry.
Na výstavě se setkáte rovněž s miniaturami známých obrazů Salvatora Dalího, Henryho Matisse a Sandra Boticelliho, nakreslenými na kosti mamuta.
Proč mamuta a ne slona? Na Sibiři je několik archeologických nalezišť uhynulých mamutů a část klu tohoto zvířete se zde dá na rozdíl od slonoviny sehnat poměrně snadno.
Levák ze Sibiře
Anatolij Koněnko je levák a pochází ze Sibiře. Tvorbě miniatur se začal věnovat začátkem osmdesátých let minulého století. Jeho prvním dílem byla okovaná blecha, jejíž "výroba" mu zabrala sedm a půl roku.
Blecha má na zadních nohách zlaté podkovičky připevněné miniaturními hřebíčky a v předních "nožkách" drží zlaté nůžky, visací zámek a klíč.
Na tomto díle Koněnko objevil technologii výroby miniaturních předmětů, kterou neustále zdokonaluje.
Zvláštní technologie
Vlastní malba miniatury je velice náročná práce. Stejně jako u ostatních děl si umělec musel nejprve vyrobit speciální nástroje. V tom je nepřekonatelným mistrem a kromě uměleckých předmětů vyrábí i nástroje pro mikrochirurgii.
Pro malbu vymyslel zvláštní technologii práce. Tahy štětcem s pouhými dvěma slaboučkými štětinami nesmějí trvat déle než půl vteřiny, protože by jinak barva mezitím uschla.
Aby se mu netřásla ruka, prováděl je navíc pouze při pomalém výdechu.
Muzeum už navštívilo kolem 200 tisíc návštěvníků a byli udiveni pracemi ruského umělce.
Tento článek byl zveřejněn v tištěném časopise PHOENIX v čísle "11/2009".