Vysoce účinná směs zeleného čaje v prevenci rakoviny
-
Vytvořenosobota 23. listopad 2019 9:58
-
AutorHana Čechová
-
Oblíbené648 Vysoce účinná směs zeleného čaje v prevenci rakoviny /setkani-2012-lipno/219-zdravi/648-vysoce-ucinna-smes-zeleneho-caje-v-prevenci-rakoviny.htmlKlikněte pro přidání
-
Témata
To, že existuje přímá souvislost mezi skladbou naší stravy a rizikem rozvoje tzv. civilizačních nemocí včetně tolik obávané rakoviny, všichni dobře víme, ale nedbáme. A měli bychom! Měli bychom změnit své životní zvyky dřív, než se rakovina začne projevovat. Zařadit do své stravy potraviny, které jsou bohatým zdrojem protirakovinných látek. Z nejdůležitějších jmenujme alespoň brokolici, květák, zelí, růžičkovou kapustu, špenát, česnek, cibuli, hroznové víno, ale i např. sklenku červeného vína a mnoho dalších potravin i nápojů (Phoenix bude průběžně informovat).
Není možné však seriozně informovat o prevenci rakoviny pomocí potravin a nevěnovat zvláštní pozornost zelenému čaji. Zelený čaj je totiž mnohem víc než pouhý nápoj. Je výjimečně bohatým zdrojem vysoce výkonných protirakovinných molekul, které z něj dělají naprosto klíčovou součást stravovacího režimu zaměřeného na prevenci rakoviny. A navíc je tento lék chuťově výtečný!
Zelený kontra černý čaj
Zelené a černé čaje mají sice stejný původ, ale naprosto odlišné chemické složení. Během fermentace černého čaje dochází k dramatickým změnám fenolů, které byly původně obsaženy v čajových lístcích. Při oxidaci těchto fenolů vznikají černé pigmenty – theaflaviny. Tato přeměna má závažný dopad na případnou prevenci rakoviny, protože právě tyto fenoly mají protirakovinné schopnosti a při oxidaci přicházejí prakticky o všechen kancerostatický potenciál. V prevenci rakoviny tedy zelený čaj jednoznačně vítězí nad svým oxidovaným derivátem, čajem černým. Zelený čaj má tak vysoký protirakovinný potenciál, že je opravdu zvláštní kategorií, a pouhé pití zeleného čaje místo černého by mohlo zásadním způsobem ovlivnit počet případů rakoviny v západních zemích.
Protirakovinné vlastnosti zeleného čaje
Zelený čaj je komplexní nápoj, tvoří ho několik set různých molekul, které mu dodávají charakteristickou chuť, vůni a jistou svíravost. Třetinu hmotnosti čajových lístků tvoří polyfenoly zvané katechiny a právě tyto molekuly zajišťují protirakovinný potenciál zeleného čaje. Nejvýznamnější z katechinů je Epigallocatechin gallate, zvaný EGCG, který má nejvyšší rakovinný potenciál. Logicky z toho tedy vyplývá, že čaje s nejvyšším obsahem EGCG budou v boji s rakovinou ty nejúčinnější. Je nutné ovšem uvést, že pro obsah polyfenolů v čaji je také velmi důležitá doba louhování, protože při louhování kratším než pět minut se vylouhuje jen 20 % katechinů. Proto se doporučuje doba louhování kolem 8 - 10 minut.
Pití zeleného čaje významnou měrou snižuje riziko rozvoje rakoviny. EGCG při pokusech in vitro blokuje růst různých typů nádorových buněk, např. u leukémie, rakovinu prsu, kůže, ledvin, dutiny ústní, prostaty a dalších. A tyto účinky jsou opravdu zásadní, protože i studie na zvířatech ukazují, že zelený čaj brání rozvoji různých nádorů vyvolaných kancerogeny, především v případech rakoviny kůže, prsu, plic, jícnu, žaludku a tlustého střeva. Jedním z hlavních způsobů, jimiž zelený čaj vstupuje do boje s rakovinou, je silný vliv na angiogenezi. Vědecké bádání ukazuje, že ze všech dosud zkoumaných molekul nutričního původu je EGCG schopno nejúčinněji blokovat receptor VEGF, který je klíčový pro spuštění cévní novotvorby (angiogeneze). Nejzajímavější na tom ale je, že zablokování tohoto receptoru je velice rychlé a stačí k němu poměrně slabá koncentrace molekul, jaké se dá snadno dosáhnout vypitím několika šálků zeleného čaje za den.
Úžasná léčivá síla synergie
Je více než vhodné upřednostňovat ve stravě potraviny s obsahem protirakovinných látek. Tyto látky jsou schopny přímo působit na nádor, omezovat jeho růst a bránit mu v rozvoji tím, že ženou rakovinné buňky k odúmrtí a nedovolují jim přejít do dalších stadií, protože buď nedovolují cévní novotvorbu a tím výživu nádoru, nebo silně podněcují činnost imunitního systému. Kombinace různých druhů těchto potravin jim umožňuje nejen působit přímo na jednotlivé vývojové procesy nádorů, ale v součinnosti (synergii) se zvyšuje jejich účinnost. Díky této synergii může přítomnost jedné molekuly podstatně zvýšit účinnost jiné, a to je zvláště důležité u látek alimentárního původu, které bývají v krvi obsaženy jen ve velmi malém množství. Například ani kurkumin (léčivá látka koření kurkumy), ani EGCG nejsou schopny, každý sám, a navíc v malém množství, dovést rakovinné buňky k záhubě. Avšak pokud se do krve dostanou tyto dvě molekuly společně, vyvolají velmi prudkou reakci, která vede rakovinné buňky k úmrtí apoptózou. Podle výsledků studie provedené v laboratoři molekulární medicíny v nemocnici Sainte-Justine ve Francii a Quebecké univerzitě v Montrealu se přidáním kurkuminu a EGCG do rakovinných buněk závratně zesílila odezva těchto buněk na léčbu. V potravinách, které běžně konzumujeme, se vyskytuje i řada látek, které samy žádnou protirakovinnou aktivitu nevyvíjejí, ale v prevenci rakoviny mohou sehrát významnou úlohu. Jsou totiž schopny podstatně zvýšit množství účinné protirakovinné látky v krvi a tím i její výkonnost. Jedním z nejnázornějších příkladů této součinnosti, tedy nepřímé synergie, je molekula pepře – piperin, která je schopna víc než tisíckrát zvýšit absorpci kurkuminu. Tím obsah kurkuminu v krvi dosáhne takové výše, kdy už je opravdu schopný ovlivňovat agresivní chování rakovinných buněk.
Léčivá síla pepře
Snad žádné exotické koření nebylo tak zapleteno do světových dějin jako pepř. Odehrávaly se kvůli němu i války. Nejenom, že se jedná o výrazné a zajímavé koření, ale o jeho léčivých vlastnostech se vědělo od nepaměti. Pepř probouzí sekreci žaludečních šťáv a trávicích enzymů, a tím zlepšuje trávení a urychluje metabolizmus, z tohoto důvodu je vhodné užívat bílý pepř před jídlem v malém množství (tak na špičku nože). Není ovšem vhodný pro ty, co trpí žaludečními vředy (jinak v mírných dávkách působí na žaludeční sliznici příznivě), dvanácterníkovými vředy nebo střevními záněty. Pepř ale také léčí rakovinu, kdy se ho při nádorech užívá až do 30 g denně, musí se ale až 2 hod vařit (u čaje EMANACE takto působí vzájemná synergie pepře, kurkumy a EGCG). Odstraňuje též bolesti s nádory spojené. Jinak se pepře při léčbě rakoviny užívá 1,5 - 4,5 g. Pepř působí léčivě při bolestech a tlacích v zádech, při vaginálních výtocích a v neposlední řadě je vhodný pro ty, kteří trpí na studené nohy a ruce. Pepř též podporuje srdeční činnost a používá se jako afrodiziakum. Kvůli obsahu pepře má čaj mírně palčivou chuť – což někteří přivítají, jiní již méně – ale bez obsahu pepře by čaj ztratil svoji velkou léčebnou schopnost.
Léčivá síla kurkumy
Kurkuma už byla uvedena v souboru 250 léčivých rostlin, který patřil do lékařských pojednání sepsaných klínovým písmem na kamenných destičkách zhruba 3 000 let př. Kr. Kurkuma je též jedním ze základních kamenů tradiční indické medicíny, ajurvédské medicíny. Tato medicína si kurkumy cení pro její schopnost čistit organizmus, a proto je používána k léčbě celé řady fyzických potíží, ať už jsou to trávicí problémy, horečky, záněty, artritida, dysenterie, ale také žloutenka či jaterní potíže. Hlavní složka kurkumy – kurkumin, má celou řadu farmakologických účinků. Snižuje hladinu cholesterolu, působí protisrážlivě, i jako mnohem výkonnější antioxidant, než je vitamín E, navíc má značný protirakovinný potenciál. Laboratorní studie prokázaly, že kurkumin je velmi prospěšný jak při prevenci, tak při léčbě různých druhů rakoviny, a to jak v iniciačním stadiu, tak i při vyvinuté rakovině. Obecně se dá říci, že dochází k zablokování procesů nezbytných pro přežití rakovinných buněk a ty pak již nejsou schopny uniknout smrti apoptózou. Některé studie navíc uvádějí, že kurkumin brání cévní novotvorbě angiogenezí a tím nádory připravuje o potřebný zdroj energie.
Je tu však věc, která na první pohled účinnost kurkuminu omezuje, a to je jeho chabá biodisponibilita, což znamená, že organizmus ho absorbuje jen velmi slabě. Jak jsme však již uvedli výše – stačí jediná molekula pepře – piperinu, která okamžitě zlepší absorpci kurkuminu, a to hned 1000 krát! Tento příklad je nádhernou ilustrací kulinářské synergie, kdy přítomnost jedné potraviny v jídle posiluje účinnost druhé.
A právě toto více než stoprocentně splňuje nový čaj s názvem EMANACE. Léčebná účinnost tohoto čaje je tisíceronásobně zvýšena (laboratorně zjištěno) díky přítomnosti kurkumy (kurkumin) a pepře (piperin). Preventivní popíjení tohoto čaje vůbec nedovolí rakovinovým buňkám, aby se mohly rozvíjet, natož vytvořit nádor. A pokud už rakovina v těle vznikla, intenzivnější pití čaje ji pomalu zlikviduje. Čtenářům Phoenixu je asi zbytečné připomínat jak důležitá je při jakékoliv léčbě neochvějná víra v uzdravení a naprosté pozitivní myšlení. Na tomto místě je nezbytné zmínit, že nálev zeleného čaje má z energetického hlediska ojedinělou vibraci, která je schopna odstranit nesoulad těla a mysli. Navíc je nositelem léčivé informace, jež je tělu srozumitelná a s níž si organizmus dokáže poradit.
A odtud také pochází, pro někoho možná zvláštní či nesrozumitelný název čaje – EMANACE a jeho symbol – bílý jednorožec na přebalu. Emanace totiž znamená spojení s naší duchovní podstatou, vyzařování duchovní podstaty, síly, zdraví, klidu a harmonie na těle i na duši. Bílý jednorožec zase symbolizuje lásku, duchovní růst, moudrost, čistotu, spravedlnost, krásu, laskavost, štěstí, radost a tajemství… Jeho roh je obrácený vzhůru a je dutý, aby mohl přijímat moudrosti z duchovních světů určené pro lidstvo.
Pokud se člověk pohybuje v energii lásky, štěstí a radosti, je zdravý – a k tomu přispěje čaj EMANACE. Stačí ho jen přijmout a darovat svému tělu…
Zpracováno pomocí vědeckých výzkumů laboratoře molekulární medicíny nemocnice Sainte-Justine a Quebecké university v Montrealu. Bližší informace v knize Výživou proti rakovině od Dr. R. Béliveau a Dr. D. Gingrase, nakl. Vyšehrad, ISBN 978-80-7021-907-2.
Tento článek byl zveřejněn v tištěném časopise PHOENIX v čísle "11/2009".