Ohrožuje vám elektrosmog zdraví?
Nacházíme se na naprosté technologické špičce za celé dlouhé období vývoje naší civilizace na planetě Zemi. Nikdy tu nebylo tolik elektrických přístrojů a komunikačních a datových sítí, jako poslední roky. Každý měsíc exponenciálně vzrůstá využívání internetu a datových sítí.
Český telekomunikační úřad odhaduje další zdvanáctinásobení pokrytí datových sítí (wi fi a ostatní sítě) během příštích 4 let. Kromě toho vidíme často dráty velmi vysokého napětí, vedené v těsné blízkosti domů, kde žijí rodiny, malé děti. Máme důvod se obávat o své zdraví?
Co je to elektrosmog a jak škodí?
Běžně známe smog ve městech. Agresivní prostředí, které je nezdravé, dokonce se špatně dýchá a provádějí se mnohá opatření k jeho snížení. Elektrosmog je škodlivé prostředí tvořené působením široké palety frekvencí různých elektromagnetických polí, které nás obklopují zejména ve městech. Tato pole jsou nepřirozená a živý organismus je stále oslabován snahou udržet probíhající biochemické reakce. Tím klesá vitalita i schopnost imunity. U dětí, které mají ještě citlivější organismus, to znamená častou nemocnost, nesoustředěnost, bolesti hlavy a v případě silnějšího působení elektrosmogu již v brzkých letech silné alergie, ekzémy a jiná vážná onemocnění až po leukémii. U dospělých nastává větší únava a během pár let různá onemocnění.
Probíhal nějaký výzkum, který by to dostatečně prokázal?
V období let 1930 1940 bylo vykonáno mnoho cenné práce zvláště ve výzkumu vlivu na fyzikálně chemické vlastnosti látek. Již od roku 1953 existují další studie a důkazy z pozorování tkání v mikroskopu v přítomnosti elektromagnetických polí. V dalších letech, až do současnosti, vznikly stovky studií po celém světě. A také řada soudních opatření (i v současnosti), kdy musely být např. přemístěny vysílače, protože škodily zdraví.
V Ústavu hygieny práce a chorob z povolání v Praze bylo zřízeno speciální oddělení vysoké frekvence, které se od počátku r. 1961 zabývalo výhradně otázkou primárních účinků elektromagnetického pole na organismus a ochranou lidí před těmito vlivy. Vědci opakovaně prokázali, že dochází k nezvratným změnám poškození buněčných stěn. Mění se biochemické reakce a poškozují se instrukce v rybonukleové kyselině. Chyby v DNA kódu se při dalším množení buněk kopírují a postupně vedou až ke zhoubnému bujení. Poškozují se reprodukční tkáně, nervový a oběhový systém, mění se krevní obraz, oslabuje reflexní schopnost, dochází k celé řadě dalších destruktivních vlivů během času, kdy na organismus působí elektromagnetické pole. A v dnešní době jsou to tisíce různých přítomných frekvencí, jak ukazuje přístroj - spektrální analyzátor. Krom okolních vysílačů nám však doma škodí elektromagnetické pole okolo vodičů a elektrospotřebičů.
Jak nás elektrosmog ohrožuje v domácnostech?
Elektromagnetické pole ještě nemusí bolet nebo pálit, ale neznamená to, že se nic neděje. V mikroskopu bychom viděli poškozování buněčných stěn a biochemických struktur a molekulárních vazeb. To prokázala celá řada vědeckých studií. Navázal na ně i již zesnulý profesor Kubeš a v domácích podmínkách v mikroskopu pozoroval nevratné změny ve tkáních. Důkazem je i několik video dokumentací.
Obecně platí, že kolem vodiče, kde pulzuje živá fáze, se vytváří škodlivé pole téměř metr daleko. Pokud mají lidé lampičku u postele, většinou jim to silné pole narušuje spánek a poškozuje buňky. Někdo lampičku nebo radiobudík nemá, ale ve stěně mu za hlavou vedou kabely, o kterých léta neví, nebo soused má za zdí kuchyň a novou varnou desku. Ta je napájena třífázově a tak přes zeď působí škodlivé pole až do poloviny postele, jak ukázala i praxe v jednom novějším domě. Paní kvůli tomu nemohla spávat. Když jsem jí ukázal vysoké hodnoty až do poloviny postele a tu jsme odsunuli, za pár dní nadšeně volala, že konečně spí. Radiobudík napájený 230 V vyzařuje pomocí transformátorku škodlivé pole většinou ještě přes celý polštář. Nespavost se střídá s migrénami a vznikají nemoci.
Dalším moderním nešvarem jsou oblíbené wi-fi sítě. Lidé se většinou ani nenamáhají, aby pokaždé vypínali modem - zdroj wi-fi signálu pro svůj domácí internet. Nechávají běžet wi-fi i přes noc a dům je prozářen mikrovlnami (i od sousedů) - elektromagnetickými poli kmitajícími vysokými frekvencemi. Mozkové receptory toto záření vyhodnocují podobně jako světlo. Člověk se snaží spát, ale organismus pod touto iluzí, že je světlo a den, nespustí samoobnovovací regenerační procesy, ani tvorbu melatoninu. Přitom by pomohlo tak málo - vypínat wi fi alespoň na noc! Jeho intenzita totiž často přesahuje i úroveň dvou signálů mobilních sítí.
Existují nějaká doporučení pro malé děti?
Jejich organismus je podle německých studií poškozován již od potenciálu 0,6 V/m elektrického pole. Dospělý člověk snáší bez následku i 2 3 V/m. Limit, schválený v roce 1990, představoval 4,3 V/m. Po roce 1989 byly postupně uzákoňovány vyšší a vyšší limity a od roku 2008 platí v naší zemi zdravotní limit 5000 V/m! Ten se týká frekvence kolem 50 Hz, tedy všech rozvodů elektrické energie.
Kolem přívodu lampičky se ještě v půl metru nachází přes 40 V/m. Fáze ve vodiči pulzuje a tím stále vytváří škodlivé elektromagnetické pole. Pokud je lampička kovová, vyzařuje toto pole také. Často i zhasnutá. Jak to? Vypínač je jednopólový a přerušuje obvod (jenom jeden z drátů přívodní šňůry), ale živá fáze může druhým vodičem téci až do celé lampy. Záleží na poloze jednoduché vidlice v zásuvce. Lampa by měla být umístěna raději metr od polštáře a její přívod metr od postýlky.
Rozhodně nepořizujte kovové postele ani moderní kovová čela a rámy. Stačí, aby kovová noha postele stála poblíž zásuvky 230 V a kov roznáší škodlivé pole indukcí po celé ploše postele, i okolo. Pro miminka jsou škodlivé i dětské chůvičky ? vysílají mikrovlnné (tedy vysokofrekvenční) škodlivé záření stejně, jako mobil při telefonování ? ale nepřetržitě! Zbytečně nemocné děti vidím každý týden, i vícekrát.
Jak je to s domácím osvětlením?
Původní žárovky šetřily naše oči a zdraví. Proto asi EU jejich výrobu zakázala a podporuje škodlivé trubicové úsporné zdroje. Ty sice trochu šetří elektrickou energii, ale jejich tlumivka a elektronika v patici vyzařuje 3x silnější elektrosmog a hned v několika frekvencích. Přístroj ukazuje přes 50 V/m ještě v necelých dvou metrech. Pro oči je škodlivý jejich výboj podobně, jako staré zářivky a první počítačové monitory. A když se úsporná žárovka rozbije, obsahuje jedovaté plyny a rtuť (proto se nesmí vyhazovat do směsného odpadu). Pokud je pro člověka nebo alespoň jeho dítě důležitější zdraví, úsporkám se vyhne obloukem. Řešením jsou tzv. halogenové žárovky. Mají stejnou patici a baňku jako žárovky původní. Jsou levnější a vytvářejí mnohem menší elektrosmog, stejně jako staré dobré žárovky. Mají světlo příjemně bílé bez blikání a ještě uspoří 10 % energie. Na druhé místo patří novodobé LED zdroje. Především je třeba nepoužívat trubicové úsporné žárovky do lampiček nad pracovní stůl, ani k počítači. Pokud dítě píše úkoly u takového světelného zdroje, je velmi nesoustředěné, často jej rozbolí hlava a kazí si oči. Škodlivé pole přes 20 V/m přístroj naměřil ještě přes celou židličku. Mnoho citlivějších lidí bolí hlava také u stojací lampy, když v ní mají trubicovou úspornou žárovku.
A co počítač?
Měřicí přístroj ukazuje zvýšené hodnoty jenom vzadu - v blízkosti napájení počítače ze zásuvky a kolem napájecího kabelu monitoru. Před plochými monitory je škodlivé pole jen několik cm. Do klávesnice a myši jde jenom slabých 5 V, a téměř žádné pole se nevytváří ani kolem plechové bedny počítače. Moderní malé přenosné počítače také téměř nic nevyzařují, protože je napájí baterie s nízkým napětím. Škodlivý elektrosmog vzniká až připojením adaptérů do zásuvky ? většinou bývají špatně filtrované a parazitní napětí kolem vodiče pak silně vyzařuje podobně, jako kolem fázového drátu. Měřicí přístroje ukazují, že sám počítač nám neškodí. Stačí vypínat wi-fi modem. Být ohleduplný k sobě, dětem i k sousedům.
Jak škodí mobilní telefony?
V okamžiku telefonování vyzařují velice silné škodlivé mikrovlny, proto sami přední výrobci v návodech doporučují při telefonování vzdálit telefon alespoň 2 cm od ucha. Výrobci a vědci jsou směrováni jen ke sledování ohřívacího efektu (uvádějí hodnoty v SAR), ale podezřele opomíjejí celou řadu jiných, dávno známých a prokázaných škodlivých vlivů. Pravda je, že volající telefon výrazně škodí ještě metr okolo sebe. Tarify pro volání zadarmo jsou záludná past. Když vidím a slyším nekonečné a nesmyslné telefonování lidí v dopravních prostředcích, mrzí mne, že nevědí, jak moc škodí sobě i okolí. Pokud už musíme telefonovat, používejme hands free sluchátka. Netelefonujte v těsné blízkosti lidí, dětí, ani u televize, nebo stožáru vysokého napětí, aby ještě nedocházelo k interferenci a sčítání elektromagnetických vln.
Pokud netelefonujeme, chytré telefony často samy komunikují se základnou ? kontrolují aktuálnost nainstalovaných programů a řadu parametrů. Naučme se, že na noční stolek nepatří ani elektrický budík, ani mobil, zvláště ne připojený do většinou špatně filtrované nabíječky. Ještě horší jsou domácí přenosné telefony. Ty komunikují se svým stojanem ? základnou neustále, i když neprobíhá hovor, a jejich intenzita je i 4x vyšší, než výkon malého mobilního telefonu.
A co vnější zdroje elektrosmogu?
Největším problémem je bydlení v blízkosti stožárů a vedení velmi vysokého napětí. Stavební zákon nařizuje ochranná pásma, ale podle aktuálních, velmi tolerantních limitů. Platných 7 nebo 15 metrů je žalostně málo. Od nejsilnějšího vedení 400 kV přesahuje ještě ve 150 metrech elektrické pole potenciál 20 V/m. Mezi ještě častější zdroje elektrosmogu, pro změnu mikrovlnného, patří všude viditelné vysílače mobilních operátorů. A také skryté armádní vysílací zařízení. Nevidíme je, ale spektrální analyzátor každé vysílání spolehlivě odhalí a ukáže intenzitu.
Mobilní vysílače se umisťují i na budovy škol. Jejich vyzařování je ale kolmé ? hodně do okolního prostoru a ne dolů. Proto jsou na tom hůře ti, kteří mají vysílač hned "naproti", a je namířený na jejich okna. Ti, kteří jej mají na své střeše, si tolik zoufat nemusejí, ale podle preventivních salcburských norem bývají zdravotní limity i tak překročeny, zatímco do platných českých norem nesahají naměřené hodnoty ani ze 3 %. Obecně platí, že signál v hodnotě poloviny stupnice intenzity na displeji mobilu už přesahuje preventivní salcburské limity a poškozuje zdraví. Tím spíše, že málokdy je jediný. Většinou jsme obklopeni i desítkami takových signálů. Vznik salcburských limitů iniciovali němečtí sousedé při nárůstu výskytu rakoviny v místech, kde působil elektrosmog z vedení vysokého napětí nad vesnicemi a z vysílačů. Limit pro ochranu zdraví tedy zní: 1? W/m2. V praxi by to znamenalo bydlet dál, alespoň 100 m od vysílače mobilního operátora, raději 200 m a více. Jinak dochází k poškození buněk a molekulárních vazeb.
Poslední roky přibývá více zařízení pro přenos datového signálu vzduchem. Na rozdíl od vysílačů GSM pásma mobilních operátorů s širokým pokrytím prostoru bývá vyzařovací úhel datového paprsku nastaven na pouhé 2°, s přímým nasměrováním na cílový přijímač. Pokud tímto způsobem probíhá přenos dat (často internetu pro vzdálenou vesnici) několik km, i pouhé 2° paprsku znamenají v cíli šíři několika desítek metrů a zasahují okna a ložnice sousedů. Výskyt těchto signálů je zatím nízký, ale v naší zemi je už těchto funkčních datových spojů registrováno přes 13 tisíc. To znamená přes 50 tisíc okolních domů a ještě násobky jejich obyvatel, zasažených stálým dopadáním vysokofrekvenčních signálů. Proto je důležité kontrolovat vysokofrekvenční elektrosmog i v pásmech nad 10 GHz také. Nikdo ale nemá čím. Spektrální analyzátory i samotné kvalitní speciální antény přesahují statisícové částky a většinou jimi nedisponují ani místní hygienické úřady. Jsem velmi rád, že mohu nemocným lidem, nebo i preventivně kdekoli, tento vysokofrekvenční elektrosmog spolehlivě kontrolovat až do 18 GHz.
Jak moc se obávat elektrosmogu?
Elektrosmog vám neublíží jednorázově hned. On poškozuje živé organismy nenápadně, neustále, zevnitř, od těch nejmenších buněk, a hraje se tu o čas.
Se stejnou samozřejmostí, jako učíme děti umývat si ruce před jídlem, bychom je měli naučit zbytečně nevolat a nedávat si telefon k hlavě, ani jiné elektrické přístroje a zdroje elektrosmogu. A pokud nemá o takovou prevenci zájem samotný stát, který povoluje vysoké normy, ani příslušné úřady, které se jich pouze drží a nezajímá je skutečný dopad na zdraví, nezbývá, než být sami zodpovědní a aktivní v zájmu zdraví své rodiny a nechat si vysvětlit a změřit skutečné hodnoty elektrosmogu ? podle salcburských limitů tím, kdo patřičnými přístroji a znalostmi disponuje. Vysoké procento nemocí, zdravotních a psychických potíží pramení z elektrosmogu, lehkovážnosti a nevědomosti. Naše planeta zamořená elektrosmogem, lidstvo i zvířata, se již nacházejí ve velkém průšvihu. Masový úbytek dezorientovaného včelstva patří mezi první ukazatele vážného narušení přirozené rovnováhy. Šířením správných informací a osobním aktivním přístupem se to může postupně změnit a to mi leží na srdci.
Kamil Pokorný
V případě zájmu o další informace o elektrosmogu a jeho přeměření:
http://zony.vbrne.info
mobil: 608 400 550
Tento článek byl zveřejněn v tištěném časopise Phoenix 12/2013.