Skolióza
Skolióza je chorobné zakřivení páteře do stran od svislé roviny. Páteř bez postižení má být v tomto ohledu přímá, bez jakéhokoliv vybočení. Při pohledu z boku vykazuje charakteristické zakřivení kvůli kompenzaci svislých rázů – krční a horní hrudní páteř vpadlá (lordóza), mezi lopatkami vypuklá křivka (hrudní kyfóza), v bederní oblasti vpadlá křivka (bederní lordóza) a v křížové srostlé oblasti opět vypuklá (kyfóza). Zvětšení či zmenšení těchto typických křivek nad či pod určitou hodnotu je znamením, že v těle něco nefunguje tak, jak by mělo. Velké neštěstí je, jak k této nemoci přistupuje současná medicína. Především vidí její původ v samotném pohybovém systému (vychýlení pánve, kratší noha) v návaznosti na nervový systém.
Od toho povrchního vysvětlení se odvíjí i léčba, která se výhradně zaobírá pouze místem projevu, a to páteří. Jsou to rehabilitační cviky, používání korzetů a operace. V současné době jde o velmi často se vyskytující onemocnění. Objevuje se hlavně u dětí na začátku puberty, ale jsou případy, kdy se objeví deformace páteře i dřív, nebo naopak v pozdějším věku. Tato nemoc je medicínsky nevyléčitelná. Pokud nepovažujeme za léčbu nošení nesmyslného korzetu, nebo operaci, při které se znehybní určitá část páteře. Metoda léčby pomocí korzetu připomíná pěstování bonsají a pokud se použije v období největšího růstu, má velkou zásluhu na vzniku dalších nežádoucích deformací, ochabování určitých svalových partií a poškození psychiky pacienta. Dejme tomu, že po odebrání míry trvá výroba korzetu tři týdny, nebo měsíc – za tu dobu už ale človíček mohl povyrůst o půl centimetru, o dlouhodobém nošení ani nemluvě. Je tedy logické, že když korzet plynule neroste s dítětem, tak jej svou neměnnou velikostí při růstu deformuje. Stejně deformaci páteře nezabrání, o čem svědčí případ ženy (46), která svého času korzet poctivě nosila dlouhých 10 let. Přesto byla deformace její páteře tak velká, že došlo až k překrytí lopatek.
Ze všeho nejvíce potřebuje páteř pohyb
Korzet, který pohyb omezuje, způsobí atrofii určitých svalových skupin, což má neblahý dopad pro inervaci od páteře závislých a vyživovaných oblastí. Korzetem léčení lidé jsou už dopředu odsouzeni k určitým pohybovým omezením. Zřejmě ze všeho nejhorší je dopad korzetu na psychiku dítěte. To si právě v období, kdy by mělo získávat zdravé sebevědomí, vytváří nejrůznější komplexy. Výstižně to vyjádřila jedna naše patnáctiletá klientka: "Když mám na sobě korzet, mám pocit, že všichni na mě koukají jako na postiženého, takže bych se nejraději plížila kanálama." Jednou v týdnu má dovoleno jít do školy bez korzetu, a to považuje za svátek. Navíc taková trupová ortéza stojí dost peněz. U nás kolem 20 000 Kč a v zahraničí 3 - 4 tisíce eur. Ještě zoufalejší pokus medicíny o léčení skoliózy je operace. Na jaké asi úrovni je mozek "vědce", který může vymyslet, že voperuje ocelovou tyč vedle páteře, aby tak zabránil jejím dalším deformacím? Další naše klientka (26) žije s touto tyčí už třináct let (operaci podstoupila ve třinácti letech). Možná, že se tím dalšímu křivení zabránilo, ale měla nepředstavitelné bolesti v hrudní páteři, omezovalo jí to dýchání a srdeční činnost (pocity jako u infarktu). Pro duchovní cestu takového člověka to však určitě mělo význam, protože se musí naučit odpustit rodičům a lékařům, že se za ni rozhodli pro tyč, když jí bylo třináct. Vždyť všichni chtěli pro ni jen to nejlepší. Naštěstí existuje možnost skutečné léčby a ve včasných stádiích i vyléčení skoliózy. Objevil ji pan Janča a už jenom za to by si zasloužil Nobelovou cenu. Podstata jeho léčby spočívá v tom, že skolióza není nemoc páteře, ale látkové výměny. Z různých důvodů oslabená činnost látkové výměny, především jater, vede ke zhoršené aktivaci určitých prvků v těle, hlavně hořčíku, vápníku a jódu, což se navenek projevuje hyperaktivitou, křečovitostí svalů, tuhnutím šlach (prasknutí Achillovy šlachy), poruchou nervového systému (pseudoepilepsie) a deformací páteře.
Na vině jsou téměř vždy dysfunkční játra
Poznáme to podle výrazné bolesti při stlačení reflexní plošky jater. Někdy nám lidé argumentují, že játra mají po všech vyšetřeních v pořádku. Asi by ty procedury měly obsahovat i reflexologické vyšetření. Dysfunkci jater může zapříčinit jejích přetížení stravou. Například je velmi zatěžuje a poškozuje pasterizované a jinak potravinářským průmyslem upravené kravské mléko, dále některé mrtvé jogurty, rafinovaný cukr, alkohol, uzeniny, nevhodné kombinace jídel, jeho nadměrné množství atd. Na nehmotné úrovni však o škodlivosti těchto potravin rozhoduje psychika. U jater vytváří předpoklad pro jejich poškození nerozhodnost, váhavost. U dětí se skoliózou (v období puberty), které ze všeho nejvíc potřebují pociťovat lásku, často sledujeme únik k nadměrnému požívání cukru a sladkostí. Cukr z těla dramaticky odčerpává hořčík, čímž vznikne křečovitost, která se nejdříve projeví v krční páteři. Tím se ještě více omezí činnost štítné žlázy, jíž se beztak v období dospívání, kdy jsou nastartovány pohlavní žlázy, nedostává energie. Další neštěstí je v tom, že pediatři mají vychýlení páteře do 20 ° pouze sledovat. To je zásadní chyba. Protože skolióza představuje už jen nepatrné vychýlení páteře a měla by se léčit okamžitě.
Jak odhalit a léčit skoliózu
Téměř vždy jde kromě vychylování páteře i o její rotaci, takže když se postavíte za dítě svlečené do půli těla a necháte ho pomalu se předklonit, klouby obratlů s žebry by měly být symetrické na obou stranách. Žádná by neměla nápadně vystupovat. Další důležitou zkouškou je dítě posadit s bosýma nohama před sebe a přitom mu prsty zatlačit mírně za úroveň pat. Paty, respektive vnitřní kotníky musí být na stejné úrovni. Pokud tomu tak není, je potřeba okamžitě zahájit léčbu. Na úrovni psychické se pokoušíme obrátit pozornost dítěte na láskyplný postoj k sobě samému. Kdo nás může mít víc rád než my sami? Možná někdo namítne, že maminka, nebo někdo blízký, ale co když právě ten někdo, kdo měl mít nejvíc rád, selže? Ještě jsem tu vždycky já, kdo se může mít rád. Zdravá sebeláska je základem pro pociťování lásky k druhým, je podstatou soucitu, tak nezbytného pro každodenní život. Rozhodnutí pociťovat lásku k sobě zbaví dítě závislosti na sladkostech.
Na úrovni látkové výměny je třeba léčit játra a ostatní orgány, které v reflexní diagnostice projevily slabost. Například velmi rozšířená plíseň v tenkém střevě neumožňuje tělu získat potřebné živiny. Základem je vyloučit ze stravy zmíněné škodlivé potraviny. Dodávat hořčiny formou čajů, nebo lépe tinktur (ostropestřec mariánský, vlaštovičník větší D3, smetánka lékařská, atd.) a dále chybějící kovy a vitamíny (denní dávka pro 14leté dítě): hořčík 350 mg, vápník 700 mg, vitamín E 300 mg, B komplex 2 tablety, jód 135 mikrogramů (jedna tableta Kelpu od Walmarku) po dobu měsíce a půl a pak podle potřeby. Mimo syntetickou vitaminovou kúru se snažíme dodávat potraviny, které obsahují potřebné prvky (naklíčenou pšenici, listovou zeleninu, droždí – nalačno, višňový kompot, mořské ryby).
Na úrovni tělesné je nutné uvolnit krční páteř a aplikovat speciální postupy na lůžku (viz Reflexní terapie jako životní styl, EMINENT). Je to dosti komplikovaná procedura, kterou předvádíme na přednáškách, kurzech a podrobněji procvičujeme v naší škole reflexní terapie. Zkušenosti totiž ukázaly, že je nejlepší, když zájemci na vlastní oči vidí, jak vše probíhá a pod naším vedením si to mohou sami vyzkoušet. Uvolňování krční páteře s postupy na lůžku stačí praktikovat jednou za dva týdny až jeden měsíc do doby, dokud se situace nestabilizuje.
Důležitý je rovněž tělocvik zaměřený hlavně na krční páteř. Samozřejmostí je rozhýbání palců a prstů na chodidlech ještě před samotným cvičením. Každý den je třeba alespoň jednou dělat reflexní terapii (15 - 20 krát zmáčknout bolestivé reflexní plošky, hlavně játra a C - bod a Br - bod ).
Za vyléčenou skoliózu považujeme stav, když se podařilo zlikvidovat zakřivení (je možné úplné do několika měsíců od vzniku), nebo se ji podařilo zastavit. Nohy jsou stejně dlouhé. Klient nepociťuje žádné bolesti v páteři a není omezená jeho hybnost. Dalším důležitým znakem vyléčení jsou reflexní plošky bez bolestí (zejména jater). V neposlední řadě klient pociťuje lepší psychickou pohodu. Jsme ochotni pořádat speciální kurzy věnované rodičům dětí se skoliózou, lékařům, rehabilitačním pracovníkům a všem zájemcům o pomoc lidem se skoliózou.
Tento článek byl zveřejněn v tištěném časopise Phoenix 06/2009.