Po roce 2012 – místo pro život
"Peníze jsou vždy až na prvním místě," pronesl trefně kdysi Václav Klaus. Po sametové předehře v roce 1989 jsme si z peněz udělali novou modlu a následky na sebe nenechaly dlouho čekat. Oblouznění lidé tančili zběsile kolem zlatého telete a půjčovali si bez rozmyslu stále více peněz, aby rychle uspokojili své povrchní touhy a představy. Banky ochotně půjčovaly plnými hrstmi na cokoliv, zadlužení občanů a firem narostlo do nezdravé výše, a tak se zákonitě dostavila finanční krize. Blyštivé pozlátko nám dočasně zatemnilo zrak i rozum a dnes přišlo bolestivé vystřízlivění. Přestože si to mnozí stále odmítají přiznat, doba tučných let skončila.
Krize spotřeby jako šance sebepoznání
Na Zemi jsme proto, abychom nalezli svou ztracenou duchovní podstatu. Kolem nás se projektují (zhmotňují) naše slabiny, na kterých je třeba pracovat. Každý z nás se narodí v takovém prostředí, aby duchovní pokrok byl co nejsnazší. Nemoci, bolest, strach, to jsou nejrychlejší a nejefektivnější způsoby výuky. Jsou tu samozřejmě i příjemnější možnosti prozření jako zázrak či boží milost. Ve škole života je to podobné jako ve školách pozemských – někoho studium baví, pro někoho jsou stejné předměty utrpením. Jsou tu také premianti, průměrní i propadlíci. Učitelský sbor je pestrý a tím nejlepším učitelem může být kdokoliv – náš soused, anděl i ďábel. I my sami se můžeme stát učiteli a ani o tom nemusíme vědět. Právě začal nový školní rok (začátek září) a i my se můžeme těšit na nové předměty. Co se týče naší "křesťanskoeuroamerické" školy, zdárně jsme postoupili do vyššího ročníku a jedním z hlavních předmětů, který nás čeká, je "krize spotřeby". Jedná se o podstatné téma duchovní obrody (jeden z velkých učitelů J. A. Komenský má jistě radost). Peníze měly být prostředkem a ne naším pánem, proto nás zkazily. V bankách je momentálně uloženo rekordní množství úspor, neboť lidé v obavách z budoucnosti výrazně šetří. To ovšem posiluje ekonomickou krizi, neboť méně utrácíme. Čím méně utratíme, tím méně vyděláme, neboť podniky i státní instituce budou šetřit a propouštět. Krátkozrací ekonomové nás sice ujišťují, že krize je již za námi, ale opak je pravdou. Ale neříkejme tomu krize, je to šance na poctivější život. Vrátíme se k vytváření skutečných hodnot. Pokud bych pracoval např. ve finančním sektoru, rychle bych si hledal jiné zaměstnání.
Řemeslo má zlaté dno
Velký rozvojový potenciál vidím v zemědělství nebo informačních technologiích (IT). Zaměstnáním budoucnosti (minimálně pro dobu jedné generace, tj. nadcházejících 20 - 25 let) je farmář (zahradník, zemědělec) a IT specialista. Pro zajímavost, před sto lety u nás k nejbohatším lidem patřili statkáři, mlynáři a faráři. Nyní se časy zlatého řemesla pomalu vrací a o práci nebudou mít nouzi pokrývači, zedníci, instalatéři. Samozřejmě, jak v kterém regionu. Rozhodně bych se nehrnul do pohraničních oblastí, kde již započaly intenzivní očistné procesy související zřejmě s válečnými a poválečnými hrůzami (udávání, odsuny). Máme velké štěstí, že 60 % našeho hrubého domácího produktu je založeno na službách. Velká část obyvatel se tak dokáže uživit bez nutnosti zaměstnání ve výrobních podnicích. Oproti západní Evropě jsou u nás stále poměrně levné potraviny, takže naše úspory se nebudou vytrácet tak rychle (pokud o ně však nepřijdeme jinou cestou, např. v penzijních fondech). Šetření se dočasně projeví prakticky ve všech sférách. Teprve až mocní a ekonomové pochopí, že cesta z krize nevede přes úsporná opatření, ale zajištění životní pohody občanů, situace se začne vylepšovat. To může trvat i celou jednu generaci. Někteří však tímto učebním předmětem projdou mnohem rychleji, takže i v rámci jednotlivých zemí budou velké rozdíly mezi obyvatelstvem. Taktéž dosti rozdílná situace bude např. mezi severem a jihem Evropy, západem a východem. Stávky a protesty nic nevyřeší a jedinou šancí, jak úspěšně složit zkoušky z krize spotřeby, bude poctivost, spolupráce a skromnost. Dostaneme nebývale mnoho nových příležitostí jak předvést a naplnit své lidství a solidaritu. Důležitou součástí této duchovní obrody bude návrat k pravým hodnotám. Zprofanované pojmy jako pravda, láska a bratrství dostanou zcela nový lesk a rozměr.
Štěstí přeje připraveným
Co se týče výběru klidného místa pro život, v platnosti zůstávají má tři roky stará doporučení z článku Naše šance ve hře mocných (Phoenix 10/2007). Pokud stavíte nebo rekonstruujete a dům byste rádi jednou předali svým dětem nebo vnukům, držte se prověřených materiálů. Nenechte se oklamat čistě módními trendy, jako jsou plastová okna nebo tzv. dřevostavby, které se dřevem ani ekologií nemají nic společného. Správně by se tyto rychlodomky měly nazývat dřevotřísko-polystyreno-igelitostavba. Skutečná dřevostavba je srub nebo roubenka, pořizovací cena je však ještě vyšší než u klasické cihlové výstavby. Pokud zvažujete stěhování, např. z důvodu hledání lepších pracovních příležitostí, tak kromě množství supermarketů, které do určité míry naznačují ekonomickou sílu regionu, sledujte také stav silnic nebo činnost místní samosprávy (kulturní akce, nabídka obecních parcel, péče o zeleň). Základem pohody a rozvoje je především spokojenost občanů. Jak se chovají místní lidé? Stěžují si a nadávají, nebo vyzařují klid a optimizmus? Všechno je v lidech. Proto dobře vybírejte své spoluobčany a nejbližší sousedy. Pokud chcete konkrétní tip na oblast s rozvojovým potenciálem a šancemi na spokojený život, doporučuji vám trojúhelník, který tvoří Bystřice u Benešova, Vlašim a Votice. Pro inspiraci se přijeďte podívat třeba k nám do Ratměřic, vesnice roku 2010.
K určité orientaci v připravenosti vašeho obydlí do nadcházejících časů by vám měl pomoci následující krátký test:
- Je váš domov v nadmořské výšce 300 - 500 metrů nad mořem?
- Je v místě nějaká rotunda nebo alespoň kostel postavený do konce 15. století?
- Nalézá se v docházkové vzdálenosti stanice vlaku?
- Je v blízkosti les?
- Je ve vzdálenosti do 3 km od vašeho bydliště nějaká větší náves nebo náměstí?
- Nachází se ve vzdálenosti do 3 km více než jeden obchod?
- Máte zahradu o velikosti alespoň 300 metrů čtverečních?
- Máte vlastní zdroj vody?
- Dokáže váš dům (byt) fungovat i bez dodávky elektrické energie (čerpání vody, zajištění tepla)?
- Máte sklep se stabilní teplotou (kolem 8 stupňů Celsia)?
Za každou kladnou odpověď si přičtěte 10 bodů. Celkový součet naznačuje vaši připravenost v procentech. Pokud jste nedosáhli alespoň 50% a k lepšímu výsledku se již není možné dopracovat (např. stavebními úpravami), doporučuji začít přemýšlet o hledání vhodnějšího místa pro život. K bližšímu vysvětlení významu jednotlivých otázek se vrátíme v dalších dílech seriálu.
Tento článek byl zveřejněn v tištěném časopise Phoenix 11/2010.