U voskových figurín
Madame Tussaudová rozená Grosholzová pocházela ze Štrasburku, města na hranici mezi Francií a Německem. Pracovala v polovině 18. století, konkrétně od roku 1765 u doktora Filipa Curtiuse, lékaře schopného vytvářet voskové figuríny, jako hospodyně. Obdivovala i první voskovou figurínu svého zaměstnavatele, figurínu Marie Jean de Barry. Komu to jméno nic neříká, tak připomínám, že to byla milenka francouzského krále Ludvíka XV. Byla učenlivá, jedním slovem rychle odkoukala techniku. A pro úplnost. Du Barry je nejstarším vystaveným exponátem ve voskovém muzeu madame Tussaudové.
Základ wax muzeí
Úspěch voskových figurín byl nepředstavitelný, zájem veřejnosti nebývalý. Curtius přestěhoval jakýsi základ budoucího muzea do Pallais Royal. Úspěch zavazuje. O šest let později, v roce 1782 se otevírá další "Wax Muzeum" na pařížském "Boulevard du Temple". Tussaudová také nezahálela a v roce 1777 vytvořila svoji první figurínu, a sice figurínu francouzského myslitele Voltaira. Pak následovala figuría Jeana Jacquese Rousseaua a Benjamina Franklina. V době Francouzské revoluce snímala posmrtné masky prominentních obětí. Doktor Filip Curtius zemřel v roce 1794 na veškerou svou pozůstalost a know-how odkázal komu jinému než madame Tussaudové. Ta přenesla svoji "voskovou" činnost do Londýna.V důsledku francouzsko-anglické války nebylo pro madame Tussaudovou na návrat do Francie ani pomyšlení.
Na pozdější známé Baker Street
V roce 1835 otevírá na Baker Street, ano na té samé ulici známé později jako ulici, kde bydlel slavný soukromý detektiv Sherlock Holmes a pátral po zločinech, se kterými si anglický Scotland Yard nevěděl rady. Madame Tussaudová neměla ani tušení, v jak slavné ulici zahájila svoji kariéru, a ani, že slavnému detektivovi bude sekundovat dr.Watson. Začátky byly, co se týká figurín, jiné než v klasickém muzeu voskových figur, jak je známe dnes. Jednou z hlavních atrakcí byla "Síň hrůzy", kde se předváděly oběti francouzské revoluce a světově známé postavy vrahů a zločinců.
Madame Tussaudová byla tvůrčí. Přidala do své sbírky voskovou figurínu Helda Nelsona a sira Waltera Scotta a v roce 1842 vytvořila svoji vlastí figurínu, dnes umístěnou před vstupem do muzea. Od roku 1884 se muzeum nachází na Marylebone Road. Téměř o půl století později, konkrétně v roce 1925, poškodil požár voskové figuríny, včetně historických exponátů.
Dnešní muzeum voskových figurín vedle londýnského planetária je jedna z nejslavnějších londýnských atrakcí. Rozrostlo se o pobočky v Amsterdamu, Hongkongu, Las Vegas a New Yorku. Jsou tam historické figuríny členů královské rodiny, sportovních hvězd, známých politiků, osobností kulturního světa a zločinců.
Léčebné účinky figurín
Tvorba postav z vosku má dlouhou tradici. Pochází ze středověku, kdy tato záliba sloužila temným silám. Voskové figuríny byly hlavní součástí při obřadech woodoo. Používaly se pro "vynucení" milostné náklonnosti, k uzdravení z nevyléčitelných nemocí, duševních chorob, k odstranění kletby, eliminaci všech bolestí, k ochraně člověka před škodlivými božstvy a k osobní ochraně.
Dočká se jistě i Barack Obama
Američané mají voskové figuríny v oblibě a na webových stránkách se odkazuje na video i webové kamery z muzeí. Afroameričané mají svoje voskové muzeum v americkém měste Baltimore. Jeho příštím přírůstkem bude jistě prezident Spojených států amerických Barack Obama.
Strašidelné prostředí voskových figurín si nenechal ujít ani filmový průmysl snímkem "Dům voskových figurín". Děj byl zfilmován celkem dvakrát, a sice v roce 1935 a 2005.
Parta mladých lidí se vydává na mistrovský univerzitní zápas. Přenocují uprostřed lesa. V důsledku poruchy na autě se dva z nich vydávají hledat pomoc a nechají se přemluvit neznámým člověkem a nastávají strašidelné scény.
Muzea v Evropě
Nejstarší německé muzeum je v Hamburku. Ve svých prostorách nabízí i oslavy narozenin. V rakouském muzeum v Salcburku se seznámíte z historickými osobnostmi z 18. století.
Za francouzskými dějinami se můžete vydat do pařížského muzea Museé Grevina, za hrůzostrašným Frankesteinem do madridského Museo de Cera v Madridu. Slovensko má voskové muzeum v Košicích.
A u nás
U nás bylo Muzeum voskových figurín slavnostně otevřeno v Praze za účasti politických a kulturních osobností v roce 1997. Jeho pobočky jsou v Českém Krumlově a na Karlštejně. Koho v Praze v Melantrichově ulici najdete? Třeba Švejka, matku Terezu, Elvise Presleyho, Luise Armstronga, ale i Anetu Langerovou nebo Tinu Turnerovou.
Jako zálohu na zvědavost přináším malou ukázku.
Tento článek byl zveřejněn v tištěném časopise Phoenix 9/2010.