Zázraky z přírody
Již co svět světem stojí, se lidé chtějí navzájem líbit, zbavit se bolístek, nebo jen nějakým příjemným způsobem relaxovat. V dobách, kdy ještě neexistoval rozvinutý (nebo spíše žádný) kosmetický průmysl, produkující sortiment na bázi botoxu a vyráběný nejmodernější nanotechnologií, chemicky nakonzervovaný, s dobou použitelnosti několik let, hledali a využívali vše, co jim příroda poskytla. Dokázali využít různé rostliny, ať pěstované či divoce rostoucích, k získání rostlinných olejů a éterických silic.
Vítejte ve světě vůní – v oboru zvaném aromaterapie
Aromaterapii nelze přirovnávat k šarlatánství, je to vědění velmi starých kultur. Léčivé účinky bylin a výtažků z nich znali již ve starém Egyptě. Egypťané s oblibou potírali svá těla vonnými oleji a mastmi. Nevěsty přinášely jako věno do manželství vzácné éterické oleje. Váženým hostům se pokládala na hlavu homole vonné masti, která se teplem rozpouštěla a svým aroma působila blahodárně. Cedrový olej se používal při mumifikaci těl.
V Babyloně se pěstovaly léčivé byliny za účelem získat z nich voňavé esence. Ani Aztékové i Indové nezůstávali pozadu. Římané a Řekové kladli velký důraz na hygienu a vonné oleje byly používány v hojné míře. Ve středověku, v době morových epidemií, se pálily na ulicích borovicové větve a místnost s chorým se vykuřovala dýmem z léčivých rostlin.
Režim před rokem 1989 nebyl aromaterapii a ani lidovému léčitelství nijak nakloněn. Až začátkem devadesátých let se u nás začínají pořádat kurzy aromaterapie, objevují se v prodeji aromaterapeutické výrobky a salony krásy nabízejí masáže s použitím éterických olejů.
Dnešní člověk je v neustálém spěchu. Taková aromaterapeutická masáž, ať kosmetická, nebo celotělová, či doma koupel v příjemně teplé vodě s vhodně zvolenou éterickou silicí doslova dokáže zastavit čas a dokáže nás "přepnout" z běžných starostí do klidu a pohody.
Aromaterapie je menší alchymie, které musíme rozumět, když nám má prokázat určitou službu, nebo splnit daný účel. Musíme se naučit s olejíčky opatrně zacházet, pouze tak našemu organizmu nesmírně prospějí.
Éterické oleje, rostlinné silice nebo taky esenciální oleje
Nazývají se výtažky, které se získávají buďto z celých rostlin, nebo jejich částí (listů, květů, kůry nebo plodů) – lisováním (z kůry citrusových plodů), destilací (z květů, listů), u drahých a vzácných rostlin enfleuráží (extrakce květů do tuku) nebo extrakcí CO2.
Éterické silice nám mohou být velkými pomocníky v každodenním životě. Jelikož se jedná o velmi silně koncentrované látky se značnou biologickou aktivitou, je nutné je nejdříve zředit v rostlinném oleji. Kdyby se nanesly na kůži v neředěném stavu, mohlo by dojít k jejímu podráždění. V kosmetických výrobcích působí jako konzervant proti plísním a bakteriím.
Základ kosmetických výrobků čili není olej jako olej
Základ kosmetických výrobků, jako jsou např. krémy, pleťové masky, balzámy, pleťová a tělová mléka, tvoří olej. Může být minerální, který bývá označován jako Paraffinum Liquidum (tekutý parafín), a je získáván z ropy, nebo je při výrobě kosmetiky použito jeden, či více rostlinných olejů. Na rozdíl od rostlinných neobsahuje ropný olej žádné vitamíny, nenasycené mastné kyseliny, ani stopové prvky, je to tudíž "mrtvá látka". I jeho vstřebatelnost je horší, zůstává na povrchu kůže a u citlivých jedinců může způsobovat komedony a akné.
Parafínový olej je na rozdíl od rostlinného velmi levný a má neomezenou trvanlivost. Tyto dva "klady" jsou ale opravdu velmi málo proti tomu, jakou službu nám prokáže rostlinný olej, zvláště, pokud je za studena lisovaný.
Rostlinné oleje se získávají vylisováním semen či plodů rostlin
Nejkvalitnější je olej takzvaný panenský, který se lisuje za studena – do 35 °C. Má dokonalou vstřebatelnost, obsahuje nasycené a nenasycené mastné kyseliny, stopové prvky (hořčík, vápník, mangan, zinek, draslík atd.), chlorofyly, vitamíny rozpustné v tucích (A, E, D, K), koenzym Q10, lecitin. Vitamín E působí jako stabilizátor, proto se oleje obsahující velké množství tohoto vitamínu používají jako základy přírodních kosmetických přípravků.
Po získání panenského oleje následuje další lisování při vyšších teplotách. Zahřátím dochází k větší výtěžnosti oleje, avšak na úkor kvality. Proto jsou oleje za studena lisované cenově vyšší.
Rostlinné oleje se liší svojí barvou, vůní, chutí, hustotou, trvanlivostí a složením účinných látek. Každý z nich má své specifické účinky.
Vždy je skladujeme v chladu a temnu. Pokud uchováváme na chladnějším místě tyto oleje: palmový, kokosový či jojobový, může se stát, že ztuhnou natolik, že je nedostaneme z láhve. V tomto případě stačí pokojová teplota, aby opět zkapalnily.
Většina olejů je jedlých. Na obale musí být přitom uvedeno, že se jedná o olej vhodný k vnitřnímu užití. Pouze se nepožívají ricinový, mandlový, z broskvových pecek a jojobový. Poslední jmenovaný projde trávicím traktem, aniž by se strávil.
Co se týká rafinovaných olejů, jejich kvalita se s těmi lisovanými za studena nedá vůbec srovnat. Cenné látky jsou při rafinaci (za vysokých teplot) zničeny.
Mnoho kosmetických problémů vyřeší příroda
Já ve své praxi vůbec nepoužívám parafínový olej nebo výrobky s touto ingrediencí. Mnoha klientkám se používáním 100% přírodních produktů výrazně zlepšila pleť, např.dehydratovaná a suchá opět získala vláčnost, mastná pleť se vhodnou kombinací produktů přestala nadměrně mastit, citlivá přestala reagovat alergicky, poněvadž se v nich nenachází žádné konzervanty, které by mohly kůži dráždit. Nic proti moderním technologiím výroby kosmetiky, ale je důležité si všímat, které látky přípravky obsahují. Nikomu se ještě nepodařilo plout proti toku času, ale vhodnou péčí o pleť a tělo si můžeme uchovat svěží, zdravou pokožku a pěstěný vzhled co nejdéle.
Tento článek byl zveřejněn v tištěném časopise Phoenix 7/2010.