Dvojí život Coco Chanel
Její jméno je pojmem pro revoluci ve světě ženské elegance a módy. Jackie Kennedy, Romy Schneider, i Gracia Patricia, kněžna z Monaka byly jejími nejdražšími zákaznicemi a pomohly jí ke světové slávě. Pro Francii se stala národní ikonou. Byla opravdu takovou vlastenkou?
Chanel číslo pět
Coco Chanel nebyla jen módní tvůrkyní, ale také podnikatelkou, a to ve velkém stylu. Vzpomeňme jen na Chanel č. 5. Nejdražší a také nejprodávanější parfém na světě.
Zdálo se, že na co sáhne, se mění ve zlato. V první světové válce zavřela svoje salony. Látky byly nedostatkovým zbožím. Z nouze udělala ctnost. Byla praktická. Po válce se o její módu rve celý svět. Byla praktická i v životě. Nikdy se nevdala. Vedla v podstatě "dvojí život".
K jejím láskám patřil jeden z nejbohatších mužů Evropy, vévoda z Westminsteru. Dokonce si myslela, že by se mohla stát jeho ženou. Ale pro tak společensky vysoce postaveného pána nebyla vhodnou partií. To chápal i on sám. Coco se utěšovala v náručí jiných mužů. V roce 1927se seznámila dokonce s Winstonem Churchillem. Zda vztah k Churchillovi bylo něco více než sympatie, a nebo je spojovala společná vášeň pro jezdecký sport, není jasné. Po pár letech se Coco snažila obnovit toto sblížení. Na začátku druhé světové války praktikuje zkušenosti z války minulé a odjíždí na venkov. Sotva nad hotelem Ritz v Paříži zavlála vlajka s hákovým křížem, byla Coco požádána, aby se vrátila do Paříže. Vrátila se. Podle ní válka nebyla jejím problémem, ale problémem Němců a Francouzů.
Dvojí život
Před jejím salonem v Rue Cambon stojí vojáci wehrmachtu fronty na Chanel č. 5.
Jednoho dne se objeví "tiskový atašé" a mluví plynně francouzsky. Po skutečné profesi distingovaného a charismatického Hanse Günthera von Dincklage Coco nepátrá. Neřekl, lépe zapřel jí, že pracuje pro německý Abwehr. Tiskový atašé je německý špion.
Coco Chanel se nezajímá o zaměstnavatele a budoucí milenec zase o věkový rozdíl mezi nimi. Coco bylo o nějaký ten pátek více. Láska k velkému německému špionovi byla pro světoznámou módní tvůrkyni téměř osudnou. Za necelé tři roky bylo vítězství pro wehrmacht v nedohlednu a německý Abwehr pojal úmysl projednat se západem, konkrétně s Anglií, některé bojové operace, přesněji jejich zastavení. Premiérem byl Winston Churchill a šéf německé tajné služby hledal vhodného "zprostředkovatele". A našel jej v Coco Chanel.
Ta vůbec neměla tušení, do jaké neprůhledné hry se dostala, do špionážní hry plné intrik. Dokument Secret service hovoří o jejím angažovanosti pro německý Abwehr.
To už nešlo o lásku, ale o politiku
Měla přemluvit Churchilla k částečnému míru s Německem. A Coco bez váhání souhlasila, a tak byla odstartována operace "Modelový klobouk". S Churchillem se měla setkat ve Španělsku, po jednání silné trojky v Teheránu. Do Španělska cestuje s Verou Bate, která má dobré vztahy s anglickým královským dvorem. Abwehr nenechal nic náhodě. Spolucestovatelka Coco je zatčena gestapem. Netrvá dlouho a je propuštěna. Vera Bate začne něco tušit a zastaví se na anglickém velvyslanectví v Madridu a řekne, proč asi Coco Chanel přijela do Španělska. Ke schůzce Coco Chanel a Winstona Churchilla nedošlo. Myslela si skutečně, že Churchill by dal v politice na rady módní návrhářky?
Po válce všechno prosáklo. Coco pracuje tvrdě. Připravuje se comeback. V 60. letech minulého století se Coco Chanel vrátila po tvrdé práci na špičku světové módy.
Tento článek byl zveřejněn v tištěném časopise Phoenix 3/2010.