Delfíni
Tito mořští savci jsou jedni z nejzáhadnějších živočichů žijících v mořích a oceánech. Pozorovatelé, kteří s nimi pracovali, vyprávějí úžasné podrobnosti o jejich připoutání k člověku, dojemné péči a pomoci v nouzi. Také o jedinečné schopnosti k učení se a jejich zvláštní schopnosti … stále se usmívat, o jejich chytrých a pronikavých očích a jejich výrazu.
Obvykle se o takových živočiších říká: "Oni všemu rozumí, jenom nemluví!" Ve skutečnosti se ukazuje, že hovoří, a to tak, že to překvapuje nejen instruktory, kteří je učí, ale i pozorovatele, kteří je sledují v bazénech, kde překvapují svým akrobatickým mistrovstvím.
Charakteristiky jejich řečových signálů jsou rozličné – je jich sedm a patří k nim: hvízdání, cvakání, praskání a složitý systém zvukové komunikace skládající se z 31 ustálených kombinací. Delfíni jsou schopni při svých kontaktech měnit mnohé parametry řečových signálů – délku zvuku, pořadí komponentů, rozsah kmitočtů, vzájemný přechod tónových a impulzních signálů. Pozorování ukázala, že u delfínů, stejně jako u lidí, je šest stupňů vytváření slov a řeči: hláska, slabika, slovo, věta, odstavec, kontext.
Obdivuhodné schopnosti delfínů
Základem orientace delfínů ve vodě je jejich schopnost echolokace, která spočívá v analýze odrazů jimi vyslaných signálů. K jejich vysílání mají v hlavě čtyři zdroje zvuku.
Instruktor-delfínolog, kandidát biologických věd V. Tarčevskaja upozorňuje, že každého delfína můžeme identifikovat podle signálu, kterým je hvizd: novorozené mládě delfína si po svých prvních krátkých hvízdnutích vytvoří svůj osobitý dlouhý signál, který má na celý život, podobně jako my máme naše jméno a příjmení.
O mistrovství delfínů lze soudit podle příběhů, které vyprávějí o těchto neuvěřitelných mořských živočiších odborníci, kteří s delfíny pracují a jsou s nimi v každodenním styku. Známý zoopsycholog prof. D. Lilli, který mnoho let studoval chování delfínů a jejich způsobilost učení se lidské řeči, ukázal, že nejchytřejší delfíni jsou delfíni skákaví. Mohou nejen napodobovat lidský hlas, opakovat jednotlivé slabiky, slova, fráze, ale i úplně ovládnout lidskou řeč. Je přirozené, že učení v základní škole se začíná výukou abecedy, a tak tomu bylo i ve škole profesora D. Lilli. Učitel řekl anglicky hlásku A (ej) a delfín opakoval po něm – "ej", potom následovalo písmeno B (bí) a delfín opakoval "bí", a když vědec řekl slovní spojení "stříkej vodu", tak delfín Elvar vyslovil "stříkej vodu".
Neuvěřitelný Elvar
Delfíni nejen napodobují slova člověka a opakují, co řekl – imitují jeho řeč, ale mohou si i aktivně povídat krátkými větami s trenérem nebo mezi sebou. Všechno vyslovené bylo zachyceno na fonografu. Profesor D. Lilli vzpomíná, že jednou řekl svému oblíbenému žákovi, delfínovi Elvarovi: "Všechno je hotovo, Elvare!" a uslyšel odpověď: "Výborně, dobrý začátek!"
Slyšel věty, řečené delfíny mezi sebou: "Už je šest hodin" nebo "Oklamali nás!", či počítání "raz-dva-tři". Na slova instruktora "Sbohem!" ("Bye-bye") Elvar odpověděl "pápá" ("Bye-bye"). Tento delfín znal a říkal svoje jméno a slova: mluv, hlasitěji, nahoru, více.
Jako všichni školáci, Elvar se také rád při vyučování předváděl: nabíral vodu do tlamy a proud vody vystřikoval nahoru, a dokonce také na trenérku Elizu Muller. Rozčilená jeho chováním Eliza řekla: "Nech toho!" a najednou slyšela, jak Elvar krátce řekl, samozřejmě anglicky: "Stop it!" Toto všechno se odehrávalo ve speciální škole – bazénu prof. D. Lilli.
Tuleň jménem Guver
Ještě více diváky udivil tuleň jménem Guver, který v dětství vyrůstal v oceanáriu města Bostonu (USA). Naučil se nejen říkat svoje jméno, ale také věty: "Dobrý den!", "Jak se máte?", "Hej, pojď sem!", a když ho návštěvníci omrzeli, štěkal: "Táhněte!". Je dobře, že Guver žije v USA, protože v naší ZOO by za urážky, řečené v této formě a ještě při veřejném vystoupení, dostal dvojnásobnou pokutu ve výši jednoho sta minimálních platů, nebo patnáctidenní vězení, nebo dokonce rok nápravných prací…
Novinářka časopisu Rita Mochel v interviewu s kandidátkou biologických věd Vladislavou Tarčevskou, která pracovala čtvrt století s delfíny Ústavu morfologie živočichů A. N. Severcova Akademie věd SSSR, oznamuje následující: V. Tarčevskaja vzpomíná, jak jednou uslyšela jasná slova, řečená delfínem: "Tr-r…Vlado. Tr-r…" a "Ryba-ba… cha-cha-cha" nebo takovou větu, vyposlechnutou delfínem při rozhovoru lidí: "Tr-r…Co myslíš, Tole?" (Tol je radiotechnik Anatolij Kuzněcov). Další věta byla ještě více překvapující a byla spojena s tím, když delfín – samec při plnění pokynů chyboval. Také ale, když i sama Vladislava Tarčevska se zamotala v předkládaných testech, delfín, který se vysunul z vody po pás, soustrastně zřetelně vyslovil "Jakže? Ty také?!" Delfíni prostě svými schopnostmi překvapují člověka – mohou imitovat motor, kvákání žab, psí štěkot, zpěv ptáků a v Merilendském oceanáriu (USA) je naučili i vysoko se vysouvat z vody a zpívat nízkými hlasy.
Tento článek byl zveřejněn v tištěném časopise Phoenix 02/2013.