U hraček v Norimberku
Město Norimberk leží na řece Pegnitz, necelých 300 kilometrů od Prahy. Dnes ve městě perníčků, jejichž historie sahá až do 13. století, žije kolem půl milionu obyvatel. Ve středověku město patřilo k jednomu z největších obchodních center na obchodní stezce z Itálie do severní Evropy. V 16. století bylo hlavním městem německé renezance. Je také rodištěm významného malíře Alberta Dürera, ale pro malé návštěvníky je především městem s muzeem hraček, ve světě velmi známým.
Město Norimberk představovalo centrum hračkářské výroby a obchodu s hračkami. Výroba panenek má zde tradici dobrých šest set let. Už na první pohled upoutá budova Muzea hraček v Norimberku svoji renezanční fasádou, o jejíž zhotovení se postaral na začátku 17. století zlatník Paul Kandler. K nejstarším exponátům patří antická bronzová kostka, panenka z Peru z doby kolem roku 1300. V expozici jsou panenky s hlavičkou z vosku, dřeva, tvrzeného papíru, porcelánu, kovu nebo umělé hmoty. Samozřejmě oděné ve stylu příslušné dobové módy.
Na výstavní ploše 1400 metrů čtverečních se děti i jejich rodiče seznamují s exponáty několika staletí.
Poznejte svět hraček
Muzeum bylo založeno v roce 1971 a patří k nejznámějším muzeím hraček v Evropě. Ukazuje, že tradiční hračka, která kopíruje lidskou činnost, poskytuje dětem vzdělání a hodiny nezapomenutelné zábavy. Pomyslný život hračky, jak jej muzeum nabízí, je přitažlivý pro chlapce a dívky, ale mnohdy i pro dospělé. V muzeu jsou prezentovány hračky, jak uvádí informační prospekt, téměř 4 století a několika regionálních specifik. V tradičním výchovném porozumění se mladé dívky měly hrou připravit na vedení domácnosti, domácí práce a osvojit si nakupování. Stavebnice, hit 20. století a nejoblíbenější hračka pánů kluků, je učily základům techniky.
Hračky pro různé vrstvy
Forma hraček odrážela různé životní styly. Dcery z dobře situovaných rodin měly panenky od malých dětí prakticky k nerozeznání. Děti z chudších vrstev se musely spokojit s dřevenou panenkou připomínající dítě jen tvarem. Tradiční hračky byly často vyráběny na zakázku pro sběratelskou vášeň bohatých a byly také populární pro děti bohatších vrstev. Miniatury byly tak populární, že poté, co se průmyslová revoluce postarala o hromadnou výrobu, byly domečky, panenky a jejich příslušenství nalezeny u dětí po celé Evropě. Pokrok u hraček se nejdříve projevil "přidáním" pohyblivých částí.
Železo, ústřední surovina pro průmysl, se stalo materiálem pro výrobu plechových hraček. Od jednoduchých až k tancujícím figurkám. Na konci 19. století byla zahájena masová produkce stavebnic nejdříve ze dřeva a později je nahradily stavebnice kovové. Doba průmyslové revoluce našla svou paralelu i v dětském světě. Parní stroje v malém formátu okouzlily srdce synů movitých rodin. Mondénnímu vybavení pokojíčků pro panenky neodolaly rodiče malých slečen. Firma Märklin dala na trh stroje na koleje poháněné parou, které později nahradily elektrické motory. Sběratelé propadli "nostalgii" hračky.
Průmyslová revoluce
Pokrok v industrializaci a technice se postaral o další rozvoj hračky. Netrvalo dlouho a technické vymoženosti ze světa dospělých, ke kterým patřila železnice, telefon, automobily i letadla, fascinovaly dospělé a ovládly svět pánů kluků. Děti se učily ovládat moderní techniku. Hrou se vyzbrojovaly vědomostmi pro budoucnost. Zatímco prarodiče si hráli s cínovými figurkami, jejich děti už ovládaly modelovou železnici. Exponáty zde vystavené ukazují malým i větším vývojový trend během určitých epoch nedávných staletí. Děti dneška, nebo nedávné minulosti už zajímá Lego a Barbie. Pak přišla technika polovodičová, světelná a současná počítačová technika.
Vývoj hračky má návštěvník v muzeu jako na dlani. Hračka se stala cenově dostupnou pro všechny vrstvy obyvatelstva. Dítě se raduje z hračky a zároveň se učí vystupování v kolektivu i ve společensti.
V roce 1994 se začalo s elektronickou inventarizací. Celkový počet exponátů v muzeu hraček se odhaduje na 70 tisíc. Vystaveno je jen asi 10 procent. Ostatní exponáty se nacházejí v depozitáři. Na internetu však můžete vidět některé z nich, celkem asi 60 tisíc hraček.
Tento článek byl zveřejněn V tištěném časopise Phoenix 01/2012.