Šanta kočičí
Tato rostlina se používá v bylinkářství a chovatelství koček. Je to asi šedesát centimetrů vysoká rostlina vyskytující se v trsech. Lodyha je přímá čtyřhranná větvená s hustou krátkou plstí. Listy jsou srdčitého tvaru, vroubkovaně pilovité.
Květy rozkvétající od července do září jsou malé; původní rostlina je má bílé nebo slabě růžové, zahradní kultivary modré nebo fialové. Rostlina je původem z Evropy a některých částí Asie. V přírodě roste v horských oblastech, blízko vodních toků, podél cest, na mezích a v křovinách. Rodové jméno rostliny (nepeta) je zřejmě odvozeno od italského města Nepete, v jehož okolí se šanta kdysi hojně pěstovala. Druhové jméno (cataria) souvisí s její přitažlivostí pro kočky.
Šanta a lidé
Šanta se již dlouhá léta používá jako léčivá rostlina a také jako ochucovadlo. Jelikož obsahuje halucinogenní látky (byť v malé míře), její sušené listy kdysi kouřili lidé, aby alespoň načas zahnali strasti běžného života. Žvýkání kořene se zase doporučovalo osobám plachým, aby jim dodalo více odvahy a průbojnosti. Kromě toho se odvar šanty používal jako uklidňující prostředek. Odvaru byly přikládány také pozitivní účinky na plodnost žen, které jej pily a přidávaly do koupele.
V současné době je šanta doporučována pro léčbu nachlazení a horečky, jelikož podporuje pocení a snižuje teplotu. Dále pomáhá od bolesti hlavy nervového původu a při poruchách trávení. Ve formě obkladu zklidňuje podrážděnou pokožku. Čerstvě nasekaná rostlina má hojivé účinky na řezné rány. Látky obsažené v šantě odpuzují komáry a šváby, údajně také krysy a myši.
Šanta a kočky
Jak již sám název napovídá, šanta silně souvisí s kočkami. Zatímco na jiné savce má jen minimální účinky, pro její působení na kočky se jí někdy přezdívá "kočičí kokain". Ve volné přírodě se kočky v porostu šanty válejí, trhají a kousají listy a nakonec se svinou do klubíčka. Toto chování je vyvoláno zejména nepetalaktonem, který se uvolňuje do vzduchu a který kočky vdechují. Stejný efekt mají i výtažky z čerstvých rostlin, které se například přidávají do hraček nebo ve formě postřiku aplikují na škrabadla. Na kočky působí šanta jako sedativum.
Odborníci se domnívají, že rostlina láká kočky svou vůní záměrně, protože těm při jejich válení v porostu ulpí na kožichu šantová semínka. Ta pak kočky při svých toulkách roznesou po okolí a tím zajistí další rozšíření rostliny.
Šanta je pro kočky neškodná, nemá vedlejší účinky a dle známých skutečností není návyková.
V obchodech s chovatelskými potřebami se prodává buď pod svým českým názvem, nebo pod anglickým názvem catpin či catmint.
Tento článek byl zveřejněn v tištěném časopise Phoenix 10/2011.