V rodišti Spejbla a Hurvínka
V rodišti Spejbla a Hurvínka
Loutky těší a baví mnoho let celé generace a mají svoje osobité osudy. Některé kočovaly s divadly, jiné rozesmávaly tisíckrát celé publikum, některé vystupovaly v dětských snech, jiné se proslavily po celém světě. Prostřednictvím loutek mohou děti prožít cokoliv, vydat se kamkoliv, všude tam, kam jim to jejich fantazie dovolí. Víte, kde vám pomohou podnítit fantazii vašich dětí? Ne? No přece v Muzeu loutek v Plzni.
Výhradně plzeňská loutkářská historie
Dům, ve kterém je v Plzni Muzeum loutek, patřil od středověku mezi nejvýznamnější patricijské domy města. Je zapsanou nemovitou kulturní památkou. Jádro průčelí domu pochází ještě z doby předhusitské. Z doby baroka pochází unikátní střešní krovy. Uvnitř najdete kachlová kamna, nezapomenutelné portály dveří a především všechny loutky, na které si vzpomenete.
By Michal Ritter (Own work)
Expozice je zaměřená výhradně na činnost loutkářů v Plzni. Mapuje loutkářskou tradici ve městě od poloviny 19. století, kdy do Plzně zavítali kočovní loutkáři, z nichž je nutno jmenovat alespoň rod Kopeckých.
Začalo to na jarmarcích
Pod vlivem produkce hereckých skupin z Německa, Itálie a Rakouska se v 17. století v Plzni objevily loutkářské společnosti. Převzaly zahraniční repertoár a na jevišti hráli loutky i herci. Později se začaly objevovat české varianty zahraničních her. Obvykle na jarmarcích, kde společně s loutkáři vystupovali mimo kolotočů mistři karetních triků a mechanické automaty se slavnými bitvami a katastrofami. Hrály se žádané kusy, jako byl Johannes doktor Faust, nebo Don Juan. Revoluční kuriozitou byl v divadle Karla Nováka kašpárek, který se za 1. světové války velmi necenzurovaně vyjadřoval o polickém dění v rakousko-uherské monarchii. V expozici spadající do působení slavného "Loutkového divadla osad", které finančně pomáhalo dětem ze slabších ekonomických rodin, se seznámíte s rodinou Nosků, Josefem Skupou a nebo Jiřím Trnkou.
Spejbl a Hurvínek se stali hvězdami
V roce 1920 se na jevišti v Plzni poprvé objevila Skupou navržená figurka Spejbl, kterou vyřezal Karel Novák. Za 6 let se na jevišti objevil jeho dnes neodmyslitelný "partner" Hurvínek, vyřezaný rovněž Karlem Novákem. Jejich vystupování bylo přelomovým. Tato dvojice zastínila všechna ostatní vystoupení. Expozice je doplněna informačními panely a bezbariérovým vstupem.
Tento článek byl zveřejněn v tištěném časopise Phoenix 6/2010.