Mocná léčivá síla pšenice špaldy
Na jednom mezinárodním lékařském kongresu zaznělo téma "Potřebujeme novou lékařskou vědu"? Mezi velkými úspěchy v oblasti resuscitační, záchranné a poúrazové péče na jedné straně a bezmocností vůči chronickým a civilizačním chorobám dnešní doby, na jejichž následky umírá přes osmdesát procent obyvatelstva na straně druhé, zeje hluboká propast. Na výzkum v oblasti medicíny se vynakládají nemalé prostředky, ale nemáme ještě lék proti infarktu, revmatickým onemocněním či rakovině. A nebudeme ho mít ani v budoucnu, protože duševní příčiny, které tato onemocnění vyvolávají, nejsou přírodovědně orientovanou medicínou vůbec brány v potaz.
A toto vše nejen věděla, ale s úspěchem praktikovala na svých spolubližních již ve 12. st. rakouská abatyše Hildegard von Bingen, která vytvořila dílo, jež nás dodnes uvádí v úžas svou mnohostranností – bez problémů v sobě spojovala profesi přírodovědkyně, básnířky, skladatelky, teoložky, lidové kazatelky, věštkyně a abatyše. Hildegarda je často označována za první lékařku a přírodovědkyni středověku. Intuitivně chápala přirozenost člověka a příčiny vzniku nemocí. Její rady týkající se stravování, přírodního léčitelství a hygieny byly užitečné ve středověku a neztrácejí platnost ani pro současného člověka. Hildegardiny léčebné praktiky, které obnáší přes pět set léčebných prostředků a metod, byly v posledních čtyřiceti letech úspěšně vyzkoušeny a potvrzeny na tisících pacientů. Dr. Gottfried Hertzka a Dr.Wighard Strehlow je shrnuli ve svých knihách Léčebné umění sv. Hildegardy z Bingenu a Léčebná kuchařka sv. Hildegardy. Jak již bylo výše řečeno, základní prevence před nemocemi je strava. Božské tajemství potravin spočívá v jejich subtilnosti, o níž by bez Hildegardy nikdo nevěděl.
Špalda – nejzdravější potravina
Špalda se vyznačuje jedinečným složením živin (obsahuje např. hořčík, vápník, draslík, fosfor, zinek a vitamíny skupiny B) a patří k nejstarším obilovinám, jaké lidstvo poznalo. Např. v Porýní se pěstovala již 2 500 let př. Kristem. Roste, aniž by musela být přihnojována, nepotřebuje pesticidy a její otruby do jisté míry chrání před látkami znečisťujícími ovzduší a před radioaktivním spadem. Neopominutelná je i využitelnost odpadního materiálu – slupek čili pluch. Pluchy se využívají jako náplň do polštářů nebo slamníků, protože jsou lehké, přitom ale pevné a ideálně se přizpůsobí tvaru těla. Špalda má své nezastupitelné místo ve stravě pro nemocné i zdravé. Pravým požehnáním je špalda pro osoby trpící onemocněním gastrointestinálního traktu, protože se velmi dobře vstřebává. Indikována je však i při chorobách jater, žlučníku, ledvin a snižuje obsah cholesterolu. Podle zkušeností výše uvedených lékařů snáší celozrnnou špaldu bez problémů i takoví pacienti, jimž jinak celozrnná strava působí potíže a snáší ji i ti, kteří přechodně nemohou pozřít žádnou pevnou stravu. Špalda je též hlavní součástí protirakovinné diety. Při této dietě je třeba vyloučit maso (hlavně červené), veškeré uzeniny, ale také brambory a lilkovité rostliny (rajčata, papriky).
Nadváha a podváha
Hildegarda uvádí tři hlavní příčiny otylosti: nadměrnou konzumaci masa, nadměrné jedení všeho možného dohromady a časté teplé koupele. Špalda patří ke zdravé stravě jak hubených, tak lidí s nadváhou, protože vytváří svalovinu. Do svaloviny sice také patří trochu tuku, ne však moc a to dokáže právě strava připravená ze špaldy. Špalda zkrátka dělá tlusté hubenějšími a hubené tlustšími. Špalda tvoří základ redukční diety, neboť trojím způsobem chrání proti přejídání:
- Dodává vše, co člověk potřebuje, takže "hlad" z nedostatku určité životní látky sám od sebe odpadá. Nezřídka se totiž stává, že lidé se přejídají proto, že trpí nedostatkem určité látky a tělo se uchyluje k necílené hromadné konzumaci všeho dohromady.
- Špaldová strava působí radost – lidé, kteří trpěli depresemi, měli po špaldové kúře vyloženě dobrou náladu. Dobrá nálada těch, kteří pravidelně konzumují špaldu, je příslovečná.
- Cílené špaldové stravování vede současně i k dobré stolici.
Po přečtení výše uvedených řádek bychom byli sami proti sobě, kdybychom špaldu a výrobky z ní nezařadili do svého jídelníčku. Navíc je špalda velice chutná, ať již jako kaše ke snídani, nebo příloha k obědu či večeři. A když nemáte čas na vaření, jednoduše špaldu vypijte ve formě velmi chutného nápoje připomínajícího řidší jablečnou přesnídávku – nejenže si pochutnáte, ale ještě budete na několik hodin příjemně zasyceni. Veškeré pokrmy a výrobky ze špaldy vám dodají potřebnou energii a nezpůsobí ukládání tuků, což je nepostradatelné pro ty, kteří chtějí shodit nějaké kilo navíc.