Štěňata na prodej
Majitel obchodu právě přibíjel na okno svého krámu ceduli ŠTĚŇATA NA PRODEJ, když se u něj objevil malý chlapec.
,,Za kolik máte ta štěňata?", zeptal se.
Majitel chlapci odvětil, že neočekává, že by za některé z nich mohl dostat méně než 50 dolarů.
Chlapec sáhl do kapsy, vytáhl nějaké drobné, podíval se na majitele a řekl: "Mám dva dolary a třicet sedm centů. Můžu se na ně podívat?"
Majitel obchodu se usmál a zapískal. Z boudy vyběhla do uličky fenka Lady následovaná pěti roztomilými chlupatými klubíčky. Jedno štěně ale zaostávalo za ostatními. Chlapce kulhající štěně okamžitě zaujalo.
,,Copak mu je?"
"Veterinář říkal, že mu chybí kyčelní kloubní pouzdro", odpověděl majitel. "Toho kulhání se už nezbaví".
"Tak toho si vezmu," vyhrkl chlapec.
Majitel odvětil: "Ne, nemusíš si ho kupovat. Jestli ho opravdu chceš, dám ti ho."
Chlapec se naklonil k majiteli a rozzlobeně řekl: "Já nechci, abyste mi ho dal. Ten pejsek má stejnou cenu jako všichni ostatní a já ji za něj zaplatím. Teď vám dám dva dolary třicet sedm centů. Padesát centů vám budu dávat každý měsíc, dokud ho nevyplatím!"
Majitel odpověděl: "Ne, ne, ne. Přece nechceš takového psa. Ten nebude nikdy pořádně běhat, skákat a hrát si jako ostatní."
Na to chlapec vyhrnul nohavici a odhalil těžce pokroucenou levou nohu, podpíranou dvěma ocelovými přezkami.
"Víte, pane," řekl, "sám taky neběhám a tohle štěně potřebuje někoho, kdo by mu rozuměl."
Štěněcí láska
Malý chlapec, který poslední čtyři měsíce nosil na levé noze ocelovou přezku, prošel předními dveřmi domu se zakoupeným štěnětem v náručí. Štěněti chybělo kloubní pouzdro, a když je chlapec položil na zem, hodně kulhalo. Chlapcův výběr fyzicky postiženého štěněte zmátl jeho rodiče, protože chlapec sám byl oslabený. Rodiče však cítili novou naději a nadšení vyzařující z chlapcovy duše, když byl se svým novým druhem.
Druhého dne šel chlapec s maminkou navštívit veterináře, aby zjistili, jak by nejlépe štěněti pomohli. Doktor jim vysvětlil, že když budou štěněti natahovat a masírovat každé ráno nohu a chodit s ním alespoň jeden nebo dva kilometry denně, svaly kolem chybějícího pouzdra by se mohly posílit do té míry, že štěně nebude cítit bolest a bude méně kulhat.
Přestože pes kňučel, žalostně štěkal a chlapec bojoval s bolestí vlastní nemocné nohy, následující dva měsíce oba pečlivě dodržovali rehabilitační režim. Každé ráno, po tři měsíce, než začala škola, chodili spolu pět kilometrů, aniž by pociťovali bolest. Jednoho sobotního rána, když se vraceli z procházky, vyběhla z křoví kočka, která psa polekala. Pes přetrhl vodítko a hnal se k silnici. Těsně před rychle se přibližujícím náklaďákem chlapec vběhl do vozovky, aby zachránil štěně, ale skutálel se do příkopu. Bylo už pozdě. Pes byl zasažen a silně krvácel z tlamy. A jak tam tak chlapec ležel, plakal a objímal svého umírajícího psa, všiml si, že se mu rozbila přezka na noze. Aniž se staral o sebe, postavil se na nohy, zvedl psa, přitiskl ho k sobě a vydal se domů. Pes mu dával naději svým slabým knučením. Chlapec nejprve těžkopádně klopýtal, ale nakonec usilovně běžel.
Matka oba rychle odvezla do veterinární nemocnice. Zatímco s úzkostí čekali, jak dopadne operace, zeptal se chlapec matky, jak je možné, že najednou může chodit a běhat.
"Měl jsi osteomyelitidu - to je nemoc kosti," řekla. "To oslabilo a zmrzačilo tvoji nohu a ty jsi tak bolestivě kulhal. Přezka ti měla pomoci, ale nebyla nezbytnou a věčnou podmínkou. Důležitější byly hodiny terapie a tvoje vůle. Léky jsi snášel vždycky dobře, ale naše povzbuzování k fyzické terapii jsi stále odmítal a my jsme si s tebou už nevěděli rady. Lékaři nám řekli, že bys mohl o nohu přijít. A tenkrát sis přinesl domů to štěně a zdálo se, že víš, co potřebuje. Aniž sis to uvědomoval, zatímco jsi pomáhal jemu, posiloval jsi sám sebe.
V té chvíli se pomalu pootevřely dveře operačního sálu. Veterinář, který vycházel, se usmíval. "Pes to přežije," řekl. A tak chlapec pochopil, že v momentě, kdy člověk sebe sama ztrácí, sebe sama vlastně nachází. Víc se vyplatí rozdávat než přijímat.
Dan Clark v knize Štěňata na prodej a jiné inspirující povídky,
nakl. Pragma, H. Čechová
Tento článek byl zveřejněn v tištěném časopise Phoenix 09/2014.