Za haloterapií do jeskyně
Tak jako máme "stoletou vodu" postihující velké společenství lidí, tak v životě jednotlivce se čas od času projevují krizová období – ať už ve formě nemoci nebo jiných strastiplných peripetií, kterými máme úspěšně projít. Také mne postihly nedávno "pětileté průdušky" a zároveň s tím se objevilo i několik dobrých tipů, jak je zdárně doléčit a nikoliv jen zaléčit, což je poměrně nový termín, který se zcela správně v klasické lékařské terminologii pro léčbu používá. Jedním z návrhů, který mi přihrála přítelkyně, byla regenerace v solné jeskyni, přesněji haloterapie.
Haloterapie je odborný název pro mikroklimatickou léčbu v umělé solné jeskyni, kde velké množství soli dovezené z různých světově známých solných nalezišť vytváří léčivé mikroklima jako v oblasti přímořských letovisek. Podstatou tohoto mikroklimatu jsou jednak záporné ionty, jednak hustá přítomnost stopových prvků ve vzduchu, které jednotlivě mají mnohočetné léčebné účinky (nepleťte si, prosím, se speleoterapií, což je léčba v přírodní jeskyni, např. v Moravském krasu). Pro mne byla haloterapie nový, dříve neznámý termín, tak jsem se rozhodla zjistit, co všechno vlastně obnáší a jaké možnosti tato léčba nabízí. Při svém pátrání jsem objevila informaci o solné jeskyni v centru Brna, kde byly právě vyhlášeny "zabíhací" slevy, čehož jsem v plném rozsahu využila. O své zážitky a pocity bych se s vámi, milí čtenáři, nyní ráda podělila, jelikož se nedomnívám, že jde pouze o nový kasovní trhák, ale naopak o velmi dobrou a účinnou (nejen) fyzikální léčebnou metodu.
Poprvé v jeskyni
Před první návštěvou jsem neměla moc přesnou představu, jak vlastně vypadá mikroklima jeskyně, jelikož fotografie na internetu jsou velmi tajemné, zajímavé, ale poněkud nekonkrétní. Pouhá teorie o účincích této léčby je bez praxe rovněž obtížně sdělitelná. Je nutné vyzkoušet ji na vlastní kůži. V předem stanovený den jsem na místě určení byla vyzvána spolu s dalšími klienty – s řádně nazutými návleky, odloženými osobními věcmi včetně mobilu a dobře oblečenými po upozornění, že nás uvnitř čeká nižší teplota – ke vstupu do solné svatyně. Jeskyně na mne skutečně zapůsobila jako nefalšovaný přírodní útvar, i když se nachází v prvním patře obytného domu. Jde o architektonicky velmi zajímavé a vyvážené dílo, přičemž hlavním stavebním materiálem se stala sůl. Jakou technologií byly zhotoveny stěny s umělými solnými krápníky, to vědí jen autoři. V žádném případě nebyla použita chemie, alespoň to tvrdí popis stručného technologického postupu, který je uveden na internetu. Dle informací ze stejného zdroje je patrné, že jednotlivé jeskyně se poněkud liší jak svým interiérem, tak i složením mikroklimatu, každá je svým způsobem výtvarným i klimatickým originálem.
Relaxace v solné svatyni
Po vstupu do jeskyně udeří člověka do nosu typické solné aroma. Na zemi leží vrstva hrubší mořské krystalické soli, po které se příjemně kráčí, v rozích jsou nainstalována světla, která v průběhu terapie mění barvy, v umělých zákoutích jsou zajímavá jezírka s mlžidly. Lehká polohovací lůžka anatomicky vyhovují a podřizují se žádané poloze těla. Přiložený pléd doporučuji použít zvláště pod sebe, neboť doba strávená na lehátku v tomto chladnějším prostředí (cca19 až 23 stupňů) je dost náročná pro ty, kdo jsou citliví v oblasti močového traktu a páteře, po delším sezení je totiž lehce cítit chlad odspodu. Úvodní příjemný hlas z reproduktoru seznamuje klienty s krátkou historií této léčby, jejími možnostmi a návodem, jak, kdy a proč tuto terapii využívat. Následuje velmi příjemná relaxační a nevtíravá hudba a v místnosti se pomalu zešeří, čímž vyniknou rohová proměnlivá světla. Velmi důležitý je klid po celou dobu terapie a musím se přiznat, že i šepot zde působí velmi rušivě; akustika je v jeskyni díky obloukové architektuře přímo vynikající. Informace o zachování klidu by proto před vstupem a zahájením terapie rozhodně neměla chybět. Důležité je i vyhrazení hodin pro malé děti, které zcela určitě nebudou terapii absolvovat mlčky.
Komplexní terapie
V průběhu sezení se doporučuje prohloubené dýchání. Sama jsem si brala též do rukou malou hromádku soli a držela ji v dlani jako v misce. Jsem přesvědčena, že sůl působila jednak přes kůži, podobně jako přes sliznici dýchacích cest, a dále jsem tak dráždila akupresurní body celého těla ve dlani jak z pohledu klasického mikrosystému ruky, tak i z pohledu systému su-jok. Kdo to umí, celkově se uvolní a nechá se ukolébat třeba až k spánku. Ti, kterým je milejší bdělý meditační stav, mohou po celou dobu velmi úspěšně meditovat. Obojí, ať už spánek nebo meditační bdělost, je příznivé a léčivé. Barevná světla v celém svém možném spektru jsou zároveň colorterapií pro všechny čakry. Probíhají zde tedy komplexní terapeutické vlivy země, vzduchu, světla a zvuku. Níže předkládám také informace o složení mikroklimatu. Vdechují se záporné ionty, minerály a stopové prvky: • jód, jenž je důležitý pro produkci hormonu štítné žlázy a tím i celý metabolizmus v těle; • sodík, který je potřebný pro udržování hladin kyselin a zásad; • draslík, jenž má vliv na detoxikaci těla přes močové cesty, snížení krevního tlaku a prokrvení kůže; • hořčík ovlivňující únavu, chránící srdce, snižující tlak a mající též pozitivní vliv na alergické stavy; • bróm, jenž chrání a zklidňuje nervový systém a snižuje také krevní tlak; • selen jako skvělý antikancerogenní a antivirový prostředek; • vápník, který nejen podporuje stavbu kostí, ale působí na alergie všeho druhu.
Léčivé účinky
Jistě jsem nevyčerpala všechny stopové prvky. Pro sebe a pro vás jsem si zopakovala medicínské znalosti, jak a co je vlastně možné řešit v solné jeskyni za zdravotní problémy. Ale pozor, tuto terapii je třeba chápat jako prevenci a doléčení akutních stavů, v ostatních chronických případech je pouze doplňkovou, i když velmi užitečnou metodou. Nelze ji brát jako léčbu jedinou u problematických a dlouhotrvajících chorob. Na to záměrně upozorňuji předem, aby nebyly žádány přehnané výsledky a možnosti terapie neprošly nespravedlivou kritikou. Na prvním místě bych především uvedla její pozitivní vliv na nervový systém. Zklidnění dobře působí na stresem přetížené osoby, klienty se sklonem k neurotickým potížím a ty, kdo trpí poruchami spánku, případně sklonem k depresívním stavům. Zdejší mikroklima dále blahodárně působí na uvolňování sekretu v průduškách, na pohyb a regeneraci slizničních řasinek, bez kterých je ochrana sliznice nedostatečná až nemožná. Alergické projevy jsou redukovány likvidací mikrobiologické zátěže, snižováním reaktibility slizniční tkáně a celkovým zklidněním klienta. Za sebe mohu říct, že srovnání působení jeskynního klimatu s působením pobytu v přímořském prostředí je minimálně odpovídající úrovně, ne-li lepší, což bude asi přísně individuální zkušenost. Odborníci praví, že jedno sezení v jeskyni se vyrovná třídennímu pobytu u moře. O prevenci plicní rakoviny ani nemluvím a kašel stopkuřáka zde lze též úspěšně ovlivnit.
Co se týče kožních problémů, za sebe mohu říci, že se mi projevila menší kožní reakce v místech, kde občas mívám ekzém, což je pozitivní jev z hlediska čištění organizmu. Dobrý vliv je prezentován u atopických ekzémů, dermatitid, lupénky. Ekzémy zde tedy budou zaručeně reagovat na léčbu a nemusím snad upozorňovat na to, že není třeba se lekat a při reakci ihned sahat po kortikoidní masti. Tím by se problém pouze potlačil. Stačí místně promazávat, případně doplnit homeopatiky na ledviny jako je Berberis vulgaris, Solidago, též se osvědčuje Arsenikum album, jde-li o šupinky na kůži. Vše v ředění 9CH jedenkrát denně po pěti granulích a nutné je dbát na dostatečný pitný režim. Jinak, když už jsem nakousla homeopatii, myslím, že všechny výše uvedené problémy budou dobře řešitelné homeopatickou solí Natrium muriaticum, zvláště u lidí s terénem dobře reagujícím na tuto sůl, a jednoznačně nejlépe budou reagovat lidé typu této soli, kteří byli někdy již úspěšně léčeni vyšším ředěním 30 nebo 200 CH. Mezi dalšími možnostmi haloterapeutické léčby jsou uváděny poruchy imunity, srdečně cévní potíže, již výše zmiňovaný vyšší tlak, poruchy štítné žlázy (její nedostatečnost).
Kontraindikace
Naopak kontraindikací je zvýšená činnost štítné žlázy, proto nemocní, kteří se někdy léčili s takovým postižením, by měli zkonzultovat s lékařem, zda je tento typ terapie pro ně vhodný. Dále bych si dovolila upozornit, že návštěva jeskyně není vhodná pro lidi s akutně se rozbíhajícími stavy, jelikož zde dochází ke zvýšenému přítoku energie, která spíše podráždí, což může vést k výraznému přechodnému zhoršení. Akutním stavem rozumím nejen typickou virózu, ale jakýkoliv akutní zánět v těle. Někdy se přes ono zrychlené přechodné zhoršení může celková léčba urychlit, ale laik své onemocnění nedokáže odhadnout a mohl by si způsobit vážné komplikace. Tedy rozvinula-li se již například viróza s horečkou, je nutné zůstat v posteli a počkat do stadia rekonvalescence, teprve pak je možné doléčení v jeskyni. Při doléčování je nutno počítat s přechodnými únavovými stavy, což je pozitivní jev, kterého se nemusíte bát. Zvyšte pitný režim, dodejte vitamíny a léky podporující imunitu, třeba Echinaceu nebo rakytník, dopřejte tělu dostatek spánku. Na začátku rekonvalescenčního procesu je dobrá návštěva jeskyně obden, později několik návštěv po sobě každý den až do stavu úplného zdraví. Počet absolvovaných návštěv je individuální, avšak skutečně účinný vliv je minimálně pěti až deseti návštěv. V případě prevence a relaxace je, myslím, jedno, jak se návštěvy naplánují, a asi bych se řídila svými pocity. Sama jsem se úspěšně doléčila a doporučuji i vám. Takže pokud nebudete vědět, co dělat o příštím deštivém víkendu, zkuste si vybrat svou jeskyni. I když pro nic jiného, tak aspoň pro možnost neobvyklé relaxace, odbourání následků stresu, udržení duševní pohody i detoxikaci celého těla.
Tento článek byl zveřejněn v tištěném časopise PHOENIX v čísle 6/2008.