Rosekruciáni a ideální společnost
-
Vytvořenopondělí 6. listopad 2017 6:00
-
AutorEva Procházková
-
Oblíbené3444 Rosekruciáni a ideální společnost /pro-autory/222-esoterika-a-vira/3444-rosekruciani-a-idealni-spolecnost.htmlKlikněte pro přidání
-
Témata
Jedním z důležitých témat, jimiž se zabývá Starý Mystický Řád Růže a Kříže (A.M.O.R.C.), je ideální společnost. Už proto, že v minulosti existovali rosekruciáni, kteří jej podrobně rozpracovali, zejména Jan Amos Komenský a Francis Bacon. Ideální společnost byla také hlavním námětem 5. národního konventu A.M.O.R.C., který se uskutečnil poslední říjnový víkend v Praze.
Jan Amos Komenský (1592–1670) zdaleka nebyl jen pedagog, jak se obecně soudí. Hluboce se zabýval také myšlenkou trvalého míru, o níž pojednává ve svém díle Všenáprava: „Základem pokojného věku bude politika všeobecná, pokud možno dokonalé uplatnění lidské moudrosti v řízení lidské přirozenosti, jejíž mocí by všechno u všech lidí bylo a zachovávalo se v míru; aby každý člověk, odnikud neznepokojován, měl možnost klidně žíti, bezpečně držet, což jeho jest a užívat co nejsvobodněji společné svobody.“
Zcela konkrétní a ve své době jistě ohromující představu o tom, k čemu by měla sloužit skutečná vzdělanost a věda – pro nejvyšší dobro ideální společnosti – zobrazil Francis Bacon (1561–1626) v knize Nová Atlantida. Mimo jiné v ní popisuje takzvaný Šalamounův dům, což je ve své podstatě zcela moderní výzkumný ústav s mnoha laboratořemi a vědeckými pracovišti. „Smyslem naší instituce je poznávat příčiny a skryté pohyby věcí a rozšiřovat hranice lidského panství na všechny myslitelné věci,“ napsal. Leckteré objevy, o nichž se Francis Bacon zmiňuje, spatřily ve skutečnosti světlo světa teprve ve 20. století.
Na závěr dodejme, že ideální společnost není pouhou utopií. V menším měřítku ji v minulosti realizovali například essenští v Egyptě u jezera Moeris a templáři, z jejichž odkazu rosekruciáni dodnes čerpají.
Více informací o Starém Mystickém Řádu Růže a Kříže získáte na webové stránce: