Léčivé účinky mandarinky, kardamomu a červeného čaje
Blíží se sychravé a studené období, kdy budeme potřebovat co nejvíce vitamínů, abychom posílili imunitní systém a přečkali zimu ve zdraví. Zima ale není jen nepříznivé období – mladí i staří si užívají zimních radovánek, a protože dny se krátí, je více času nejen na o, co jsme nestihli v létě, ale hlavně na posezení se svými blízkými a přáteli. A právě na tyto chvilky jsme mysleli, když jsme pro vás připravovali novou čajovou směs HANNASAKI ULTRASLIM MANDARINE. Takovou, aby hlavně prospěla vašemu zdraví, udržovala vaši štíhlou linii, ale přitom vám svojí chutí a vůní zpříjemnila zimní dny a večery.
Červený čaj – pu-erh
Pu-erh je známý svými nezanedbatelnými účinky na naše zdraví. Především jako žádný jiný je nepřítelem zbytečného a škodlivého tělesného tuku, napomáhá správnému trávení a redukuje vznik tukových buněk. Navíc zbavuje organizmus zplodin a jedovatých látek a nemá žádné škodlivé vedlejší účinky. Dále snižuje hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak, působí jako prevence proti infekčním chorobám, má vynikající protirakovinný potenciál, působí preventivně na kardiovaskulární onemocnění, příznivě působí na nadýmání i na nemoci z nachlazení.
Mandarinka
je citrusový plod a dobrý zdroj vitamínu C, pektinu, rozpustné vlákniny a bioflavonidů. Dále obsahuje poměrně velké množství různých zdraví prospěšných látek, jako je např. beta karoten, vitamín B1, B2 a B3 a z minerálních látek především hořčík, draslík a fosfor.
Kombinace vitamínu C, bioflavonoidů a pektinu je vynikající a významná pro zvýšení obranyschopnosti a imunitnímu systému organismu, zlepšení krevního oběhu a snižování hladiny cholesterolu v krvi. Při časté konzumaci mandarinek se tak značně snižuje riziko rakovinotvorných nádorů. Vitamín C a bioflavonoidy mají velké antioxidační schopnosti a protikarcinogení účinky, zároveň zlepšují proudění krve. Pektin snižuje hladinu tuků v krvi a je prevencí proti rakovině žaludku, slinivky a střev. Hořčík draslík a fosfor jsou důležité pro metabolismus, zvyšují imunitu, velmi pozitivně působí na nervový i kardiovaskulární systém a funkci svalů.
Své uplatnění našly výtažky z mandarinek i v aromaterapii. Jejich vůně pozitivně ovlivňuje psychiku, uvolňuje, uklidňuje a napomáhá relaxaci.
Shrnutí účinků na zdraví: Posilují obranyschopnost a imunitu organismu – pomáhají v boji s infekcemi - mají kladné účinky na krevní oběh a činnost srdce - snižují hladinu cholesterolu a cukru v krvi - mají antioxidační a protinádorové účinky – působí pozitivně na nervový systém – podporují činnost mozku a funkci svalů – napomáhá při léčbě různých nemocí kůže – pomáhá snižovat cholesterol – snižují krevní tlak – ředí krev – mají protialergické a očistné účinky – doplňují ztrátu minerálů.
Citrusové plody jsou výjimečné po stránce prevence rakoviny, obsahují totiž vyváženou kombinaci protirakovinných látek, jako jsou flavonoidy, limonoidy, pektin a vitamin C. Tím, že se účinky těchto látek vzájemně umocňují, jejich preventivní působení je několikanásobně vyšší, než jejich izolované užívání jako léků. Proto je výhodnější a účinnější tyto látky přijímat jako součást pomerančů, mandarinek či citronů.
Kardamon
Kardamon je příbuzným zázvoru. Má aromatickou, jakoby citronovou vůni a je tradiční součástí kari koření. Kardamon je poměrně drahé koření v porovnání s ostatním u nás běžně používaným. U nás i ve střední Evropě zatím není kardamon příliš známý druh koření, ovšem v orientálních kuchyních na něj kuchaři vyloženě spoléhají. My se s ním můžeme setkat např. v kořenící směsi Kari či garam másala. Přidává se do vánočního pečiva, perníku, džemů kompotů. Navíc se používá jako korekce chuti u mnoha léčivých preparátů.
Kardamon se též používá k ochucení a prohloubení chuti kávy a čaje. Čaj s kardamomem pomáhá při vyčerpanosti i průjmech.
Z účinných látek obsahuje celou řadu eterických olejů (cineol, pinen, geraniol atd.), dále karboxylové kyseliny (olejovou, linolovou, palmitovou a stearovou) a vitamíny (thiamin, riboflavin a niacin). Kromě toho semena obsahují značné množství bílkovin, tuků a sacharidů včetně škrobu. Využívá se oddenek, plody a semena, případně éterický olej z nich připravovaný.
Kardamom má příznivé účinky na zažívání, působí proti žaludečním potížím (pálení žáhy), považuje se za afrodiziakum – zlepšuje potenci, tonizuje, má antiseptický a diuretický účinek. Když rozkoušeme pár kardamomových semen, má to velice uklidňující vliv na nervovou soustavu. Kardamovník přidaný do mléka neutralizuje jeho schopnost vytvářet hlen a zanášet tak organismus. Vzhledem k tomu, že vylučuje z těla jedy z alkoholu, zabírá na opilost a kocovinu. Podle ajurvédské i čínské medicíny má kardamom ohřívací a sladkou povahu a proto podporuje oběh energie čchi. Kardamon slouží i jako léčivo proti malárii.
Žvýkání semínek bělí zuby a osvěžuje dech (kardamon má příjemnou chuť podobnou citronu s nádechem eukalyptu a kafru.
Shrnutí účinků na zdraví: Napomáhá správnému trávení + působí proti překyselení, zácpě a hemoroidům + preventivně proti různým virům + zklidňuje revmatické boleti + posiluje srdce a játra + skvěle pomáhá plynatosti, léčbě dásní a zubů + pozitivně působí na kožní problémy + jako prevence při onemocnění dýchacích cest, astmatu a zápalu plic + zmírňuje záněty, hrudní a krční potíže, bolest hlavy, zubů a uší + působí analgeticky + pomáhá při pocitu zvracení + účinný prostředek na potenci a jako mužské afrodisiakum + má posilující účinek na organizmus a pomáhá i na zklidnění nervů + eliminuje nežádoucí projevy kofeinu v kávě.
Přejeme vám pevné zdraví a příjemné chvíle s novým čajem.
Tento článek byl zveřejněn v tištěném časopise Phoenix 11/2014.
Vaše redakce spolu se sesterskou společností Phoenix Division Group