Virózy očima homeopata
Chladné počasí posledních i nadcházejících týdnů je obdobím zvýšeného výskytu chřipek a viróz. Čekárny lékařů se plní lidmi s podobnými symptomy: bolest v krku, kašel, chrapot, teploty, bolesti hlavy, bolesti kloubů – u dětí k tomu mohou být i bolesti uší.
Ani u mě, homeopatky, to nevypadá jinak – telefony stálých klientů se střídají s těmi, kteří přicházejí pro homeopatickou pomoc osobně. Nutno podotknout, že po telefonu podávám pouze první pomoc, než se člověk bude moci dostavit osobně.
I v mé v rodině jsme s virózou v posledních dnech přišli do styku a úspěšně zatočili. Tentokrát se však dala čekat. Můj starší syn – velký sportovec – si toho nabral na svá bedra příliš (6 tréninků během 5 dnů, k tomu víkendový turnaj společně s tím, že už dva týdny statečně zatloukal, že mu není úplně dobře + zvýšená zátěž ve škole - viróza tak zaútočila na jeho oslabený organismus naplno). Krk zarudlý, potáhlý žlutohnědým povlakem, zvětšená mandle, kašel, bolest hlavy a zvýšená teplota - to už nešlo zapírat. Následoval klid na lůžku, pitný režim, vitamíny v pestré stravě a homeopatika.
Má volba padla na Arsenikum album, Natrium sulfuricum a Thuju v potenci AKH.
Syn je velký, zodpovědný, ale já si byla jistá, že časté dávkování není jeho silná stránka (homeopatika bylo zapotřebí užívat každou hodinu). Celou denní dávku zvolených homeopatik jsem tedy zamíchala do 0,7 litrové lahve na pití, ze které měl za úkol popíjet průběžně po celý den (samozřejmě měl pitný režim zajištěn ještě dalšími nápoji). A podařilo se – za 3 dny byl v pořádku.
Nejčastějšími homeopatiky pomáhajícími při nekomplikovaných chřipkách a virózách jsou:
- Na horečku a bolesti hlavy Bella-donna
- Na bolest kloubů provázející chřipkové stavy Dulcamara (vhodná je jako prevence i pro lidi, kteří onemocní z chladu a jsou na chlad citliví)
- Na bolest v krku nejčastěji v zimě vybírám z homeopatik Hepar Sulfuris, Natrium sulfuricum, Kalium carbonicum, někdy i Apis melifica nebo Thuja, případně již zmiňovaná Dulcamara
- Bolest uší z chladu umí pomoci zvládat vedle nejpoužívanější Chamomilly také Kalium carbonicum – to pomáhá i při chrapotu, kašli a únavě po dlouhé nemoci.
Preventivně lze užívat u zimomřivých, spíše štíhlých osob pro podporu imunity nejčastěji Siliceu, někdy i Arsenikum album. U osob silnějších padá volba nejčastěji na Calcareu carbonicu nebo Graphites. U osob velmi citlivých na chlad bývá dobrá volba i Dulcamara, nebo Kalium carbonicum.
Tyto údaje nenahrazují konzultaci u odborníka. Pro stanovení vhodných potencí (C5, 9, 15, 30, AKH a dalších) je vhodné se poradit s homeopatem – dnes vám s výběrem vhodné potence poradí i ve spoustě lékáren. Většina lékárníků má dnes alespoň základní orientační znalosti homeopatie ze školy, nebo jiných odborných přednášek.
Autor: Sikytová Jana, odborný poradce v homeopatii,
Centrum přírodní péče a homeopatie, mobil: 605 269 267