Stárnutí - Stáří a stárnutí z pohledu poznatků o vzniku civilizačních chorob
-
Vytvořenostředa 20. duben 2022 19:06
-
AutorKarel Erben
-
Oblíbené1509 Stárnutí - Stáří a stárnutí z pohledu poznatků o vzniku civilizačních chorob /content_page/219-zdravi/1509-starnuti-stari-a-starnuti-z-pohledu-poznatku-o-vzniku-civilizacnich-chorob.htmlKlikněte pro přidání
-
Témata
Stáří a stárnutí asi málokdo považuje za příjemnou část života. Dnes se pokusím vysvětlit podstatu dějů v lidském těle, které stárnutí způsobují a nastínit, jak jejich nepříjemné dopady zmírnit. Podstatou stárnutí jsou změny v biochemických procesech, které, jednoduše řečeno, v celém těle začínají fungovat hůře, než tomu bylo "za mlada". Při "zdravém" stárnutí, které jsme mívali možnost sledovat ještě u prarodičů, nebývalo stárnutí tak často doprovázeno viditelným zhoršováním zdravotního stavu, jako to vidíme dnes.
Stárnutí probíhalo nenápadně a starý člověk se bez jakýchkoli zdravotních dramat prostě jednoho rána neprobudil. Jeho úmrtí bylo projevem rychle se vyvinuvšího selhání souhry biochemických procesů podmiňujících život člověka. Dnes je život seniorů příliš často doprovázen utrpením, které je doprovodem k srdečně-cévním onemocněním, k revmatismu, nádorům a k dalším civilizačním chorobám. Co způsobilo změnu průběhu stárnutí dnešních seniorů ve srovnání se stářím jejich předchůdců, kteří žili o několik generací dříve? Pátráme-li po příčinách, pak musíme začít měnícími se vlivy vnějšího světa. Těmi rozhodujícími není vdechování znečištěného vzduchu ani narůstání mentální zátěže a stres všeho druhu.
Biologicky nejvýznamnější změnou s nejhoršími důsledky pro zdraví je ztráta vitamínů a minerálů v přírodních zdrojích, ze kterých je lidstvo odjakživa čerpalo. Lidé si neuvědomují plný dosah skutečnosti, že člověk je ve své podstatě obrovskou snůškou biochemických procesů, které musí fungovat jako perfektně sehraný orchestr, aby byl člověk zdráv. Plné fungování těchto procesů a jejich fyziologická souhra zcela závisí na výkonu enzymů.
Naše zdraví nelze udržet bez podávání náhradních minerálů a vitamínů
Jen málo laiků si umí představit enzym jako bílkovinnou molekulu, která je schopná plnit svoji funkci při řízení svěřené biochemické reakce pouze za přítomnosti svého kofaktoru, kterým bývá nejčastěji některý vitamín, nebo minerál. Vznikne-li výpadek v dodávání těchto důležitých mikronutrientů stravou, ztrácejí enzymy schopnost správně zahajovat potřebné chemické reakce, určovat rychlost jejich průběhu a v pravou chvíli je ukončovat. To je jeden z přírodních zákonů, které platí i v případě těch nejdůležitějších biochemických procesů v buňkách, v cyklu biochemických procesů, v nichž vzniká homocystein a kde se má přeměňovat na neškodné látky. Na bezchybném chodu těchto procesů závisí život člověka. Po tomto výkladu se vraťme k faktům o současné úrovni pokrývání buněčné potřeby vitamínů a minerálů. Studiemi se podařilo vyhodnotit, že za posledních šedesát let klesl obsah těchto důležitých mikronutrientů v zelenině o 80 %. Promítneme-li si tento údaj do praktického pečování o zdraví, musí být každému jasné, že bez náhradního dodávání vitamínů a minerálů nemá člověk šanci na uchování nepoškozeného zdraví.
Co je příčinou vzrůstu úmrtnosti o 70%?
Neznalost této skutečnosti vysvětluje postupný obrovský nárůst všech civilizačních chorob, včetně rakoviny po roce 1950. Dokonale objektivně vyjadřuje zhoršení zdravotního stavu obyvatelstva v tomto období: nárůst úmrtnosti na infarkty, mozkové příhody a další srdečně-cévní onemocnění. Úmrtnost vzrostla o více než 70 % a zdravotnictví se nikdy vážně nepokusilo tento jev vysvětlit a vyvodit z něho potřebná opatření pro plně účinnou prevenci.
Naopak, přes nezpochybnitelnost těchto informací se stále ještě objevují autoři, především z řad lékařů, kteří bezostyšně dezinformují občany, že je zbytečné brát vitamíny v tabletách, protože nám jich dostatek poskytne zelenina a racionálně poskládaná strava. Tento "výrok odborníků" si zaslouží odsouzení jako vědomé poškozování lidí. Jen těžko lze totiž hledat pro taková lékařská tvrzení jiné zdůvodnění než obavy o zachování provizí za předepisování chemických léků při následném poškození zdraví většiny populace. Znamená to, že někteří lékaři jsou schopni vyslovit takové dezinformace do medií záměrně jen proto, aby zmátli lidi a ti se nedokázali vyhnout onemocněním civilizačními chorobami. Na nemoci z této kategorie se totiž váže většina z předepsaných léků, u nichž si pacienti stěžují, že neléčí podstatu jejich nemoci a nanejvýš potlačí jen některý z příznaků.
Lékaři "mají rádi" jen nemocné
Budeme-li brát tento způsob léčení jako většinový a jako chybu, která zásadním způsobem ovlivňuje vztahy mezi lékaři a pacienty, logicky tím také připouštíme, že na dostatečné četnosti výskytu těchto chorob v populaci závisí část zisku lékařů. Pacienti, i dosud zdraví občané, by si z těchto konstatování měli vyvodit náležité závěry: Vyvstává tu otázka, zda není zdůvodněné pohlížet na šíření dezinformací o škodlivosti, nebo neúčinnosti braní vitamínů a minerálů jako na zločinné počínání ohrožující zdraví a životy lidí neznalých podstaty problémů. Výše bylo již řečeno, že vitamíny a minerály jsou nezbytné pro řádné fungování biochemických procesů v buňkách a pro jejich souhru, což platí jako přírodní zákon! Logika zjištění, že někteří lékaři vědomě porušují přírodní zákony, kterými by se měli v péči o pacienty řídit, je neúprosná.
Zbytečně předčasně stárneme
Ale vraťme se k příčinám rychlého stárnutí a chorobám, které ho doprovázejí. Budeme-li jmenovat důležité mikronutrienty v pořadí podle jejich významu pro zdraví, budou na prvních místech důležitosti kyselina listová, B6 a B12. Především vzrůstající nedostatek těchto tří vitamínů se podílí na zvyšování výskytu civilizačních chorob v populaci, na snižování věku, ve kterém se tato onemocnění projevují a na předčasném umírání na tato onemocnění. Proto se pro civilizační onemocnění vžívá označení "nemoci z nedostatku". Jaké mechanismy přestávají fungovat při nedostatku oněch tří vitamínů, že to má pro člověka tak katastrofální následky?
Stárnutí a doprovodný vznik dalších civilizačních chorob souvisí s tím, že v buňkách vzniká látka nezbytná pro existenci života – homocystein. Po splnění svých úkolů se má rychle přeměnit na neškodné látky. O neškodnosti mluvíme v protikladu k jeho toxicitě, která se začne projevovat, když vázne jeho přeměna a homocystein se hromadí v krvi. Toxicita homocysteinu se projevuje mimo jiné zvyšováním hladiny cholesterolu a krevního cukru, stoupáním krevního tlaku, poruchami v nervovém systému, v imunitním systému a v trávicím traktu a také poškozováním vazivových vláken v pohybovém ústrojí a v kůži.
Tato porucha je také spojená s poruchou složení vnitřního prostředí, jehož reakce (pH) se posouvá do kyselé. K vyrovnávání kyselosti se odebírá vápník z kostí, což je podklad vzniku osteoporózy. To není ještě všechno - porucha metabolizace homocysteinu je spojená s výrazným omezením dodávání "stavebního materiálu" pro opravování bílkovin a jejich syntézu. A tímto zjištěním se vracíme k mechanismům stárnutí. Předčasné, nebo zrychlené stárnutí totiž patří k civilizačním chorobám, protože má společný základní mechanismus vzniku - poruchu v metabolizaci homocysteinu. Na jejím vzniku má hlavní podíl skutečnost, že lidé nekompenzují nedostatek vitamínů ve stravě jejich náhradním dodáváním v tabletách.
I ve starším věku má význam vyrazit do boje pomocí vitaminů
Když člověk nechá zrychlené stárnutí volně probíhat a nesnaží se ho brzdit, podílejí se na něm hlavně dva procesy:
1) pokles tvorby energie
2) změna struktury a funkcí bílkovin
Oba procesy souvisí s mírou uplatnění toxicity homocysteinu v organismu. Při zvýšení hladiny homocysteinu v krvi se zesiluje vznik volných radikálů, které oslabují energetický metabolismus buněk. Do biochemických procesů spojených s metabolismem bílkovin z vnějšku nevidíme. Ale vně můžeme pozorovat důsledky nedostatku materiálu pro jejich obnovu: úbytek svalové hmoty, opotřebení kloubů a vysychání a svrašťování kůže.
Pociťované důsledky poruch metabolizace homocysteinu od sebe nejde přesně oddělovat. Jsou to pocity od různých pobolívání a mravenčení až po intenzivní bolesti ve svalech a kolem šlach, u kterých ani opakovaná vyšetření nezjistí žádnou poruchu, pokud ovšem nebyl vyšetřen homocystein. Ten by totiž vykazoval zvýšenou hladinu. Stejný původ mají špatné nálady, deprese, stavy únavy a také nejzáludnější projev neurotoxicity homocysteinu - Alzheimerova choroba. I její rozvoj lze zastavit úplně stejně, jako výše vyjmenované příznaky, jen snížením hladiny homocysteinu na fyziologickou hranici. Podobné je to s Parkinsonismem a stařeckým třesem neoznačeného původu. I ty lze v začátcích zastavit snížením homocysteinu, stejně jako rozvíjení revmatických onemocnění včetně Bechtěrevovy nemoci, či pálení žáhy a různé nepříjemné pocity s původem kdekoli v trávicím traktu. Podle těchto poznatků by se v podstatě mohl léčit každý sám, kdyby v cestě snižování homocysteinu nestálo tolik překážek, s jejichž vyhledáním a odstraněním musí pomáhat lékař.
Ženám vadí na stárnutí navíc tvorba vrásek a "vadnutí" kůže. Podstatou těchto změn je úbytek elastických vláken, která homocystein ničí, vadný kolagen a úbytek obsahu vody v pokožce. Je více kosmetických prostředků, jejichž výrobci nabízejí nápravu těchto změn. Je dobré vědět, že nemohou přinést slibovaný efekt, pokud se předem neuvede do fyziologických poměrů metabolizace homocysteinu dodáváním potřebných vitamínů a minerálů.
Stárnutí je tedy pouze jeden z projevů civilizačních chorob a před jeho zrychleným průběhem se můžeme bránit stejnou prevencí jako u ostatních nemocí z této skupiny. Tak je to všechno jednoduché! Jak snadné by bylo všechny uváděné poznatky snést do učebnice pro lékaře, aby podle nich mohlo pracovat celé zdravotnictví. Ministerstvo zdravotnictví o tom ale nechce jednat, proto vzniká z iniciativy pacientů "Paralelní péče o zdraví", která si bere za cíl rozšiřovat mezi občany informace o podstatě vzniku civilizačních chorob a doporučení, jak se proti nim bránit.
Přeji všem čtenářům Phoenixu pevné zdraví při využívání poznatků o homocysteinu a civilizačních chorobách. Další podrobnější informace a vysvětlení k uveřejněným tématům jsou na www.karelerben.cz.
Tento článek byl zveřejněn v tištěném časopise Phoenix 04/2012