Velmistr A.M.O.R.C.: Přidat se k nám může každý
Starý Mystický Řád Růže a Kříže... Pod tímto názvem působí dnešní Řád rosekruciánů, který navazuje na staletou tradici především evropského mysticismu. Latinsky zní název Antiquus Mysticusque Ordo Rosae Crucis a odtud pak pochází zavedená zkratka A.M.O.R.C. Od svého založení v USA v roce 1915 se Řád postupně rozšířil do celého světa a také do České republiky. Velmistra Jurisdikce českého a slovenského jazyka A.M.O.R.C. Michala Ebena jsme se zeptali na několik věcí, o nichž si myslíme, že by mohly zajímat mnohé "hledající".
Jak dlouho působí A.M.O.R.C. v České republice?
V Československu byl řád zaregistrován již v roce 1990 a fungoval tehdy jako odnož Velké lóže německé. V roce 1997 pak byla u nás ustavena samostatná Velká lóže, která má na starosti členy jak v České republice, tak na Slovensku. Velké lóže ? tedy administrativní a současně ritualistická centra ? jsou totiž po světě vytvářeny na základě jazykových jurisdikcí.
Jaký odkaz nese Řád z historie a co je jeho posláním v současnosti?
Naše učení se odvozuje od starověkého Egypta, ale postupem doby do něj proniklo mnoho dalších vlivů, ať už od klasických řeckých filosofů, středověkých alchymistů a částečně také nauky Východu. Naše učení se ale stále vyvíjí, a i když se odkazuje se vší úctou a vážností na tradice, musíme je přizpůsobovat soudobým poznatkům z mnoha vědních oborů. Jedině tak lze zaručit, že učení bude fungovat v současnosti a rovněž v budoucnosti. Posláním Řádu je totiž naučit své členy, aby si v sobě samých uměli nalézt to, co je povede k lepšímu a prospěšnějšímu životu, a to je zapotřebí v každé době.
Z obrovského rozsahu témat našeho učení si každý může vybrat svůj obor, kterému se pak bude chtít věnovat nejintenzivněji.
Kolik má Řád v ČR členů?
V současnosti se potýkáme s mírným úbytkem členů, což je bohužel celosvětový neduh s mnoha víceméně zjevnými příčinami, takže v ČR i v SR máme teď celkem něco přes tři sta členů.
Kdo se může přidat? Existují nějaká pravidla či omezení? Mám na mysli pohlaví, věk, náboženství, trestní rejstřík a podobně.
Přidat se může každý, kdo má zájem pracovat na sobě, což je ovšem práce nevděčná, takže ne každý vydrží. Kdo má ale upřímnou snahu rozvíjet se po stránce svého spirituálního života, bude bohatě odměněn. A vězte, že vyšší kvalita spirituálního prožívání se následně projeví ve všech oblastech života dotyčného. Rosekruciánské učení je určeno k praktickému užitku sobě i druhým, není to v žádném případě pouze akademické studium oddělené od reálného světa a každodenního života. A omezení? Žádná nejsou, s jedinou výjimkou, a tou je výkon trestu. Ne že bychom uvězněným nechtěli dopřát vzdělání, ale podmínkou pro studium je soukromí, a to jaksi v tomto případě nelze zaručit. Ale jinak přijímáme všechny upřímně hledající, na pohlaví, věku či náboženství vůbec nezáleží, což byla taky jedna z prvních věcí, kterou jsem si já sám při svém vstupu do Řádu zjišťoval, a která mě také hned oslovila.
Přibližte čtenářům alespoň některá témata, která rosekruciáni studují.
Do naší tradice patří například učení o reinkarnaci. Jsem si jist, že přijetí této ideje, skutečné vnitřní přijetí, nepochybně pomůže lépe pochopit mnoho zdánlivě skrytých či nepochopitelných souvislostí v dění tohoto světa a samozřejmě každého jednotlivce. Ale protože v našem Řádu nikomu nic nenařizujeme, ani tohle nikomu nevnucujeme. Máme nesporně členy, kteří nevěří v reinkarnaci nebo jsou alespoň v tomto ohledu skeptičtí. Mně osobně by komplex našeho učení bez pojmu reinkarnace nedával smysl, ale i bez něj si v něm členové dokážou najít dost užitečného pro praktický život. Jinak by asi členy nezůstávali. Svoboda vlastního názoru má v rámci A.M.O.R.C. jasnou prioritu před vnucováním jakýchkoli doktrín.
K takovému poznání musí člověk dojít sám, jinak to pro něj nemá cenu. A právě takovýto postup se rosekruciáni snaží si osvojit.
A kromě reinkarnace?
Meditační technika, vizualizace, obnova a uchovávání zdraví, dualita člověka, původ a manifestace duše, fáze lidského vědomí, lidská aura, filosofická témata ? od vzniku vesmíru přes stavbu hmoty až po vývoj společnosti a vztahy prostoru a času, vývoj filosofických směrů v historii, práce se symboly, učení o karmě a další. Je toho na výběr dost.
Má A.M.O.R.C. u nás nějaký chrám, hlavní stan či sídlo "velení"?
Velká lóže jurisdikce českého a slovenského jazyka má sídlo v Praze ? Kolodějích. V této budově se nachází kancelář a zde se také překládají, připravují a tisknou učební materiály, které pak jednou měsíčně rozesíláme poštou členům. Zde se také konají ritualistické schůzky pro zájemce, protože ani ty nejsou u nás povinné. Další ritualistické schůzky na pokročilejší úrovni se konají v našem chrámu asi 80 kilometrů od Prahy. Zde také probíhají tradiční iniciace, protože naše učení je rozděleno do studijních stupňů, a při vstupu do stupně následujícího se provádí speciální rituál. Ale opět platí, že to není povinné, ani to není podmínkou pro další zdárné pokračování ve studiu. Komu nevyhovuje společná práce, může iniciace vykonávat doma ve svém sanktuáriu, které členům doporučujeme si vybudovat. Ani to však není nezbytné, záleží na každém, kolik si chce z nabízeného bohatství rosekruciánské filosofie odnést.
Pořádá A.M.O.R.C. nějaké akce pro veřejnost?
Zřídka, ale pořádá. Kromě občasných přednášek na různých akcích pořádají některé z našich přidružených skupin rituály pro veřejnost, jako je třeba Slavnost nového roku nebo společná Meditace za mír.
O těchto aktivitách i o dalších podrobnostech ohledně našeho bratrstva se lze dočíst na našich internetových stránkách www.amorc.cz, případně je možné se na nás obrátit s jakýmikoli dotazy. Bude li se tedy kdokoli chtít zapojit do naší společné práce a uctívání, jak se u nás říká, vřele ho uvítáme.
Tento článek byl zveřejněn v tištěném časopise Phoenix 10/2014.