Strachy
-
Vytvořenoúterý 16. prosinec 2014 16:38
-
AutorPavlína Moučková
-
Oblíbené2761 Strachy /content_page/123-poradna-eft/2761-strachy.htmlKlikněte pro přidání
-
Témata
Velmi často jsou dotazy směrovány na strachy, takže bych jim ráda věnovala dnešní poradnu.
Strachy jsou silně blokující a téměř v každé terapii se s nimi setkávám. Jsou doprovázeny různými emocemi, jako je vztek, lítost, pocity beznaděje a omezení.
Se strachy je možné pomocí EFT pracovat různými způsoby: Buď můžeme strach přímo pojmenovat a zpracovat ho klasickým EFT, nebo pokud je velmi intenzivní, můžeme použít šetrnější techniky. Tyto techniky se používají u traumat, kde se strachem pracujeme nepřímo, aby se "obrousily hrany" a následně bylo možné zpracovat zbývající strach klasicky. Takové techniky i jiné další bylo možné se naučit na nedávném kurzu v Kolíně s názvem "Inovace EFT" u Master EFT Gwyneth Moss. Nové techniky jsem hned zapojila do své praxe a terapie jsou efektivnější.
Uvedu dva nové případy z praxe, kde jsme se věnovali strachům.
Nedávno jsem pracovala s pětiletou holčičkou, která měla po těle a hlavně na prstech ruky atopický ekzém. Měla jen pár flíčků, ale čas od času se zhoršovaly, červenaly a svěděly. Společně jsme zpracovaly všechny aspekty. Jednak fyzické (že ekzém svědí, bolí, pálí…) a také psychické (že ekzém zlobí, když vyleze, že ji omezuje…). Holčička zmínila, že ekzém trápí maminku a je smutná, když ho má, takže jsme ťukaly, že je maminka z ekzému smutná a holčičku to mrzí. Ťukání jí bavilo a byla celkem v pohodě, když jsme se o něm bavily, ale maminka v pohodě rozhodně nebyla. Byla hodně ustaraná a utrápená. Navíc si vyčítala, že na ekzém nestačí, ať dělá, co dělá. Když jsme si o ekzému povídaly, maminka vyslovila, aniž by si to uvědomila: "My máme ekzém." Zastavila jsem ji a zeptala se, zda i ona má ekzém. Odpověděla, že nemá a sama se divila, co vlastně vyslovila. Brala ekzém dcery jako svůj problém, který ji velmi tížil. Použila jsem novou techniku a dala jsem mamince do ruky plyšáka s tím, že je to ekzém dcery a ať se na něj podívá. Udělalo se jí těžko… vedla s ekzémem rozhovor a zároveň jsme zpracovávaly aspekty jako: že ho nezvládá, dělá jí starosti, trápí ji i její dceru, neví co s ním, že je nevyzpytatelný, že má strach, že se zase objeví v plné míře, že je bezmocná, smutná, je jí těžko… Po chvíli se mamince ulevilo, volněji a klidně dýchala, uvolnila se… a vrátil se jí úsměv do tváře. Ještě jsme použily pozitivní nastavení jako: ekzém mizí, je minulostí, dcery kůže se uzdravuje a maminka je v pohodě. V současné době je kůže klidná a obě, jak maminka, tak dcera, jsou spokojené. Ještě bych ráda dodala, že ťukání maminky jsem dělala bez přítomnosti její dcery.
Druhá terapie byla opět s dítětem (12 let), které mělo velké strachy o sebe a své blízké. V úvodním rozhovoru jsem nejdříve nechala mluvit maminku, protože dítě propuklo v pláč, jakmile usedlo. Maminka mi sdělila, že je to normální reakce a proto přicházejí. V tomto stavu nebylo možné s dítětem pracovat klasickým EFT, tak jsem zvolila metodu, při níž se problém nemusí pojmenovat, ale dotyčný ho přesně zná. Dítě bylo nadšené nabídkou, že nemusí problém pojmenovat, uklidnilo se a mohla jsem s ním postupně a šetrně celý problém zpracovat. Jedná se o techniku, kde se strachy, emoce a problémy dají do krabice a dál se pracuje s krabicí. Následně se použije klasické EFT. Je třeba vědět, jak tuto techniku použít, aby byla správně dokončena. Po krátké chvíli práce s krabicí bylo dítě uvolněné, klidné a skvěle spolupracovalo. Na konci vyplaval strach z autonehody, která může postihnout kohokoliv z rodiny. Vše jsme dokončili klasickým EFT a dítě i s maminkou odcházely uvolněné.
Přeji všem požehnaný rok 2015.